DÜNYAORTADOĞUSuriye

Beşşar Esad: Suriye krizi terörle mücadelesiz çözülemez

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, terörle mücadele etmeksizin Suriye krizine gerçek çözüm bulunamayacağını vurguladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, terörle mücadele etmeksizin Suriye krizine gerçek çözüm bulunamayacağını vurguladı. Avustralya’nın SBS TV kanalına mülakat veren Beşar Esad, Suriye krizinin sonlandırılması ile ilgili bazı işaretlerin göze çarpmaya başladığını belirterek Suriye krizi Suriyeli tarafların diyalogla çözmeleri bir süreç olduğunu, fakat bunun yanında Suriye’de terörle mücadele de sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Avustralya’nın SBS kanalına bu açıklamayı yapan Esad, Arabistan, Katar ve Türkiye gibi ülkelerin teröristleri desteklediklerini ve onlara gönderdikleri yardımları kesmek istemediklerini belirtti.

Esad, eğer teröristlere verilen destek kesilirse ve eğer Suriyeli taraflar yeni anayasa ve Suriye’nin geleceği hakkında ve yeni siyasi nizamı konusunda istişarede bulunursa, o zaman çözüm yolu çok yakın olabileceğini vurguladı.İran ve Rusya’nın tutumuna değinen Esad, bu iki ülke Suriye’de istikrardan yana olduğunu, çünkü Suriye’de kaos bölgede domino etkisi yapacağını vurguladı.

Esad, Amerika devleti bölgede kaos kaynağı olduğunu, Suriye Amerika ile işbirliğine karşı olmadığını, fakat Amerika hiç bir zaman hiç bir sorunu çözümlemediğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı