DÜNYASon Dakika

Beşşar Esad: Suriye ve Halkı ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan Rejimlerinin Terör Ordularına Karşı Savaşıyor

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Yunanistanlı Kathimerini Gazetesine verdiği röportajda Suriye ve halkının yıllardır ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan rejimlerinin terör ordularına karşı savaştığını belirtti.

Suriye Ordusunun Kimyasal Kullanması İçin Hiçbir Gerekçe Yok

Esad; ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye kimyasal silah kullanımı suçlamalarını tekrarlayıp ardından askeri saldırılarda bulunmalarına ilişkin soruya cevabında suçlama ve propagandanın bahane yaratma amaçlı olduğunu belirtti.

Esad Suriye’nin hiçbir kimyasal silaha sahip olmadığı ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü OPCW’nin bundan emin olup net bir şekilde raporlarında belirttiğini kaydetti. Suriye ordusunun teröristlere karşı nitelikli başarılar kaydettiği ve onları yok ettiği bir zamanda bu tür silahlar kullanmasına hiçbir gerekçe olmadığına dikkat çeken  Esad; ordu birliklerimizin teröre karşı büyük zaferler elde ettiğine dikkat çekti.

Son olarak kimyasal silah kullanımı suçlamalarının Şam kırsalı Duma’da olduğuna işaret eden Esad; Duma’da bulunan teröristlerin ağır silahlarını teslim etme ve kentten çekilmeyi kabul ettiklerini, bu durumda ordunun kimyasal silah kullanmasının kesinlikle mantıklı olmadığını vurguladı.

Sözlerine devam eden  Esad bir diğer önemli noktaya dikkat çekti. Duma Kentinin oldukça kalabalık bir kent olduğunu ifade eden  Esad, kimyasal silah kullanımı iddialarının doğru olması halinde yüzlerce kişinin kurban gideceğini, oysa ki iddialarda çok az bir rakamdan söz edildiğini kaydetti.

İddialarda bir diğer önemli noktaya dikkat çeken  Esad; kimyasal silah kullanımı suçlamalarına ilişkin uydurma görüntülerde hep kadın ve çocukların öne sürüldüğüne vurgu yaptı. Ordunun kimyasal kullanması halinde teröristlerin de ölmesi gerektiğine dikkat çeken  Esad; görüntülerin, iddiaların ve propagandanın tamamının uydurma ve yalanlardan ibaret olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Esad öne sürülen görüntülerde kimyasal silah isabeti alan iddia edilen kurbanların üstlerine su serpmekle iyileştiklerine dikkat çekerken, bunun hiçbir mantıklı ya da bilimsel açıklaması olmadığına vurgu yaptı.

Asıl Sorulması Gereken Soru Buydu

Duma’da kim tarafından dikkate alınmaksızın kimyasal silah kullanımı olup olmadığına ilişkin soruya cevabında  Esad; asıl sorulması gereken sorunun da bu olduğunu belirtti.

Duma halkının tüm soruşturma ve incelemelerde hiçbir kimyasal saldırıya maruz kalmadıklarını belirttiklerine dikkat çeken Esad; iddia edilen bölgede yapılan araştırmada da hiçbir kimyasal madde izine rastlanmadığını söyledi.

Sözlerine devam eden Esad; Duma ve daha başka yerlerde teröristlerin yuvalarında ciddi miktarlarda kimyasal zehirli maddeler ve bu maddelerin patlayıcı yapımında kullanılmasına ait ekipmanlar bulunduğunu belirtti. Esad dolayısıyla teröristlerin bu kimyasal maddeleri kendileri kullanmış olmaları ya da bulundukları bölgede patlamadan dolayı yayılmış olma ihtimaline de vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı  Esad gerek Duma gerekse başka bölgelerde Suriye ordusunun hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığını, tüm bu asılsız iddiaların Batılı devletler ve Suriye’deki edatları olan teröristler tarafından asılsız sahte görüntülerle öne sürülen yalan iddialardan ibaret olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Bu iddiaları öne sürenlerin hiçbir zaman geçerli kanıt sunamadıklarına dikkat çeken Esad; aynı zamanda iddiaların ciddi, dürüst ve tarafsız bir şekilde uluslar arası uzmanlar tarafından soruşturulmasını da engelleyenlerin yine kendileri olduğunu vurguladı.

Bir Lider Kendi Halkının Ahlakını Temsil Etmelidir

ABD başkanı Donald Trump’un bir ara sosyal paylaşım hesabında kendisine karşı uygunsuz ibare kullanmasına ilişkin soruya cevabında  Esad; herhangi bir devlet başkanı ya da liderinin her şeyden önce halkının ahlaki değerleri ve ilkelerini temsil etmesi gerektiğini belirtti.

Esad kendisinin hiçbir zaman bu gibi düşük düzeyli tutum ve sözlere aldırmadığını, konuları şahsi tutumlardan uzak tuttuğunu belirtti. Kendisi açısından önemli olan vatanı etkileyecek durumlar olduğunu ifade eden Esad; bu süreç içinde de Suriye ve Suriyelilerin yaşadıkları savaş ve yol açtığı acılara son vermenin önemini kaydetti.

Tek Başarıları IŞİD’i Kollayıp Savunmaktı

Trump’un Suriye’deki görevini başarıyla ifa ettiği yönünde bulunduğu açıklamalara ilişkin soruya cevabında ise Esad; ABD ve müttefiklerinin Suriye’de başardıkları tek şeyin radikal terör örgütü IŞİD’in Rakka’dan kaçmasına yardım etmek olduğunu belirtti.

Esad ABD ve müttefiklerinin IŞİD’e yardım ve desteğinin görüntülerle kanıtlandığına vurgu yaptı. ABD ve müttefiklerinin IŞİD’i Rakka’dan kaçırıp Deyrezzor’da Suriye ordusuna karşı savaştırdıklarına dikkat çeken Esad; ABD’nin şu ana dek radikal örgütten arta kalanları toplayıp yeniden eğitme ve donatmaya çalıştığını kaydetti.

Sözlerine devam eden  Esad; ABD ve müttefiklerinin Suriye’de başardıkları bir diğer şeyin ise IŞİD ve Nusra Cephesine en etkin savaşı veren ve onları yok eden Suriye ordusuna karşı saldırılarda bulunmak olduğunu belirtti.

Trump Gibi Çelişkilerle Dolu Bir Adam Hiçbir Şeyi Garantilemez

Trump ile bir araya gelme ihtimaline ilişkin soruya cevabında  Esad; Trump’un çelişkilerle dolu olduğunu, sözleri ve tutumlarının uyumlu olmadığını ifade etti. Dolayısıyla onunla bir araya gelip gelmemesinin sonuçlarının hiçbir şekilde garantili olmadığına dikkat çeken  Esad; bir dğer önemli noktanın ABD’de söz sahibi olan kimsenin Trump olduğuna inanmadığını ifade etti.

ABD’de derin bir devletin başkan dahil her şeyi kontrol altında tuttuğuna işaret eden Esad; bunun da yeni bir durum olmadığını kaydetti.

İlerleme Olduğuna Göre Mutlaka Zafer Olacaktır

Suriye’deki görevini ne zaman tamamlayacağına ilişkin soruya cevabında  Esad; bunun teröristlere sağlanan dış desteğe bağlı olduğunu ifade etti.

Esad her şeye rağmen Suriye’nin terör ve destekçilerine karşı her gün yeni başarılar kaydettiğini belirtti. Bu başarıların ışığında asıl faktörün zaman değil de nihai zafer olduğuna dikkat çeken Esad; kuşkusuz Suriye’nin yeniden toprak bütünlüğünü yeniden sağlayıp güvenlik ve istikrarına kavuşacağının altını çizdi.

Hiç Kimsenin Mülküne Koymak Mümkün Değildir

Terörden kurtarılan bölgelerde mülk sahiplerinin bir aylık süre içinde mülkiyetlerini tespit eden belgeleri takdim etmeleri kanununa ilişkin soruya cevabında el Esad; devletin kesinlikle hiçbir şekilde ve hiç kimsenin mülküne el koymasının mümkün olmadığını ifade etti.

Sözlerine devam eden Esad; Suriyelilerin mülk edinme ve mülklerini korumaları konusunda anayasa ve kanunların net ve kesin olduğunu kaydetti. Çıkan yeni kanundan amacın gecekondu bölgelerini yeniden yapılandırmak olduğunu ifade eden  Esad; aynı zamanda vatandaşların herhangi bir şekilde mülklerini kaybetmelerini önleme ve bu haklarını garantilemeyi amaçladığını belirtti.

Benim En Büyük Müttefikim Halktır

Şu an en büyük müttefikine ilişkin soruya cevabında  Esad; kendisinin bir cumhurbaşkanı olarak en önemli ve en büyük müttefikinin Suriye halkı olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı