DÜNYAORTADOĞUSuriye

Biden’den, Amerika’nın Esad’ı yenmede başarısız kaldığını itiraf etti

ABD başkan yardımcısı, Irak’ın yasal cumhurbaşkanı Beşar Esad hükümetinin devrilmesi konusunda Amerika’nın şimdiye kadar giriştiği tüm girişimlerde başarısız kaldığını itiraf etti.

Tesnim haber ajansının bildirdiğine göre Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden Bloomberg kanalı ile yaptığı röportajda; Irak, Bahreyn, Suriye gibi konular ve aynı zamanda Washington’un, İran’ın bölgesel nüfuzuyla mücadelesi hakkında konuştu.

Irak Hükümeti Federal Olmalıdır

Charlie Rose ile röportaj yapan Amerika Başkan Yardımcısı ilk olarak ‘Irak’ın bölünmesi hakkındaki, Biden önerisiyle ilgili olarak konuştu ve şunları söyledi: “Ben bölünmeden söz etmedim. Benim kastım federal bir sistemdi ve hala da bunun tek çare olduğunu düşünüyorum. Yani Bağdat başkent olarak, sınırları ve dış politikayı kontrol edecek ve Sünni bölgesi, Kürt bölgesi ve Şii bölgesi olmak üzere Bağdat’ın güneyinde bulunan bölgelerden her biri özerkliğe sahip olacak, aynı Kaliforniya’daki özerklik gibi. Kaliforniya kendi eyalet sistemine sahip. Kaliforniya’da federal polis bulunmuyor. Delaware’nin de kendi eyalet polisi var. Benim görüşüm, Kürtlerin Şii polislere asla Kürdistan’ı işgal etme izni vermeyeceği yönündedir. Sünniler de izin vermeyecektir.”

Biden, Barack Obama’nın hükümet süresinin bitmesine 6 ay kala Musul’un kurtarılmasının mümkün olup olmadığı hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi: “Duruma göre değişir. Askeri konularla ilgili çeşitli durumlara bağlıdır. Aynı zamanda bu konu, Başbakanla da alakalı ve ben bu konu hakkında Irak Başbakanı Haydar El-İbadi ile görüştüm. O da federal sistemi istiyor ve bu konuya güveniyor.”

Amerika Başkan Yardımcısı, Haydar el-İbadi’nin karşı karşıya olduğu en önemli zorluğun, IŞİD ile mücadelede Kürtler ve kabileleri birleştirmek olduğunu söyledi. Biden aynı zamanda Irak Hükümetini Gönüllü Halk Güçlerinin Felluce’ye girmesi konusunda uyardı. Joe Biden, dünya ülkelerinin kurtarılan şehirlerin yeniden inşasında Irak’a yardım etmeleri gerektiğini çünkü aksi halde, bu şehirlere yeni aşırıcı grupların ayak basacağını vurguladı.

Charlie Rose’un, Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın Amerika’ya ziyareti, Riyad’ın İran ile Nükleer Anlaşamaya karşı çıkması ve IŞİD’e karşı mücadeledeki gönülsüzlüğü hakkındaki sorusu üzerine Biden şunları söyledi: “ İzin ver samimiyetle konuşayım. İlk olarak onlar asla acemi savaşçılar olarak görülmedi. İkinci olarak, bütün dünyanın bir kenarda durup, “ Evet! Amerika, hadi ortadan kaldır” demesi çok ilginç. Yani biz bir kenarda duralım, siz gidin savaşın, müzakere yapın ve kısacası gerekli olan her şeyi yapın diyorlar.”

Amerika Başkan Yardımcısı daha sonra Suudi prensi hakkında “Ben, Muhammed Bin Salman’ın Hristiyanların tabiriyle, Suudi Arabistan’ın neden bölgeye İran karşısında sıfır puan elde ettikleri bir oyun olarak baktığı sırrına ulaştığını düşünüyorum” dedi. Biden, bu değişimin alametlerine Yemen’de şahit olunabilir diyerek, İran Nükleer Anlaşmayı kabul ederek ve daha önce tasavvur bile edilmeyen, Arak reaktörlerini siman ile doldurarak ve diğer birçok şeyi kabul ederek, Suudileri şaşırttı” ifadesinde bulundu. Biden’in ifadesiyle, Riyad bu alanda daha fazla baskı yapamadı ama aynı zamanda Amerika’dan da şu soruyu sordu: “Acaba, eğer siz (İran) terörizmi desteklerseniz, sizinle mücadele edeceğiz yönünde Nükleer anlaşmanın ikinci aşamasını uygulamaya hazır mısınız?

Elimizden Geldiği Kadar İran’ın Eylemlerine Cevap Vereceğiz

Biden, ‘Washington İran’ın bölgesel faaliyetleri ile mücadeleye hazır mı?’ sorusu üzerine şunları söyledi: “Evet, şu an onu yapıyoruz… bunun kanıtı, silah sevkiyatını kesmek için yaptığımız bütün eylemlerdir. Bunun kanıtı, İran Yemen’e teçhizat göndermek istediğinde, o bölgeyi deniz ablukasına alıp “hayır” dememizdir.

Biliyor musunuz biz muhtemel bir savaş pahasına, Birleşmiş Milletler ’in Yemen’e kimsenin silah göndermemesi kararını uyguladık. Mümkün olan her yerde cevap vereceğiz. Bu bir süreç. Bu bir süreç ve bu süreç ilerliyor.”

Türkiye Yapabiliyorsa Kendisi Uçuşa Yasak Bölge İlan Etsin

Amerika Başkan Yardımcısı daha sonra Türkiye’yi eleştirerek şunları söyledi: “Biliyorsunuz ortam şu an sürekli bir taraflardan bir şeyler duyduğunuz bir durumda. Mesela ben sürekli Türkiyeli yetkililerle görüşüyorum, onlar benden neden bizim Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturmadığımızı sordular. Bende onlara, siz kendiniz de NATO’nun üyesisiniz dedim. Siz kendiniz tam da Suriye sınırındasınız, sizin lüks uçaklarınız var, neden onları kullanmıyorsunuz? dedim. Sustular. Ben onlara siz kendiniz bir şey yapmak istemiyorsunuz, bu işi yapan kişinin kendiniz olmasını istemiyorsunuz dedim.”

Biden, Amerika’nın neden Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturmak istemediği hakkında sorulan soru üzerine şunları söyledi: “İki sebepten ötürü. İlk olarak bu işin yüksek bir hazinesi var. Bakın, Cumhurbaşkanı operasyon odasında generallere “askeri güç ya da netice vereceğini düşündüğünüz her şeyi tek tek bana söyleyin” dedi ve onlar uçuşa yasak bölge oluşturulmasının büyük bir hata olduğunu söylediler.

Siz hiçbir yerde askerlerin oraya daha fazla asker göndermemiz gerek dediğine şahit olmadınız. Biz ABD’nin çıkarları için en acil tehditleri ortadan kaldırmak adına, yavaş yavaş IŞİD’i ve El-Nusra’yı zayıflatıyoruz.”

Biden, “Washington diplomatik yollardan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ı görevden almaya çalışıyor “dedi. Joe Biden ayrıca, ülkelerde her zaman askeri müdahaleye karşı olanlar vardı. Örneğin Libya konusunda Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle bu ülkenin huzursuzluk ve parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına inanıyorlardı..

Esad Askeri Yolla Devrilemez

Bedin Suriye’ye müdahale hakkında şunları söyledi: “Esad’la mücadele edebilmemiz için Rusya ve İran’la da mücadele etmemiz gerekir. Rusya orada güçlü bir ateş gücüne sahip. Rusya, Suriye’de radar sitemi konuşlandırdı ve bu sistem ülkenin büyük bir bölümünü kaplamıştır. Bu yüzden gidip Rusya’nın tesislerini hedef almamız gerekmektedir. Gidip Rusların uçaklarını hedef alalım. Bunu yapabiliriz ve başarırız da. Sizden soruyorum, buna değer mi? “

Amerika Başkan Yardımcısı, ‘acaba Rusya Cumhurbaşkanı Viladimir Putin kazanıyor mu?’ sorusu üzerine, Putin’in Suriye’de tehlikeye düştüğünü ve bunu nasıl halledeceğini bilmediğini, aynı zamanda Rusya ekonomisinin serbest bir düşüş yaşadığını ve Moskova’nın Suriye ve Ukrayna savaşına milyar dolarlar harcadığını, bu yüzden de Putin’in kazanmış olarak sayılamayacağını belirtti.

Eğitim Verdiğimiz Güçler El-Nusra’ya Yardım Ediyor

Biden, ‘neden Amerika Suriye’de, Amerika’nın desteklediği grupların bölgelerinin Rusya tarafından bombalanmasına tepki göstermediği sorusu üzerine şu ifadelerde bulundu: “ Bakın, bir terör örgütü olan El-Nusra, bizim eğitim verdiğimiz bazı gruplarla işbirliği yapıyor. Çünkü onların hepsi Esad’a karşı savaşıyor. Onları hepsi Esad’a karşılar. Bu yüzden Rusların ’da gerekçesi şu, ‘biz El-Nusra’ya saldırıyoruz’. Evet, bizim desteklediğimiz güçlerin belirli ölçüde zarar gördüğü bir gerçek.”

Biden, “Washington, Amerika’nın menfaatlerine en hızlı etkisi bulunan konulara odaklanıyor” dedi. Onun ifadesiyle, şu an en önemli konu IŞİD’i ortadan kaldırmak.

Esad’i Nasıl Devirmek İstiyoruz?

Amerika Başkan Yardımcısı daha sonra Charlie Rose’nin ‘çok sayıda kişi Amerika’nın, Esad’ı devirmesini istiyor’ açıklamasına yanıtta şunları söyledi: “Yetkilileri baskı altında bıraktığınız zaman, onlarda ‘iyi de bizden Esad’a ne yapmamızı istiyorsunuz? diyorlar. Tamam, devirelim mi? Nasıl Devirelim? Tomahawk füzelerini kullanın diyorsunuz yani bizden savaş mı ilan etmemizi istiyorsunuz? Sonra Irak’ı düşünün, acaba Suriye’ye de mi 100 bin kuvvet gönderelim? Benden istediğiniz şey bu mu? Charlie sen söyle bu işin sonu ne olur? Senin Senatör Charlie Rose olduğunu farz edelim, bana söyle sonu ne olacak?”

Biden Suriye konusundaki hayal kırıklıklarını ifadesinin ardından, “Washington şu an birkaç konuya odaklanmış durumda. İlk olarak insani yardımları güçlendirmek, ikinci olarak barışçıl çözüme ulaşmaya çalışmak ve Suriye’de yeni bir hükümet kurmak ve üçüncü olarak ta IŞİD’i yenmek.

Sonunda Bağdadi’yi Hedef Alacağız

Amerika Başkan Yardımcısı, ‘acaba IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi sonunda tutuklanacak mı sorusu üzerine şunları söyledi: “ Biz sonunda onların sonuncusu da dâhil olmak üzere, bütün büyük oyuncularını ele geçireceğiz. Sanırım sadece zamana ihtiyaç var. Biz onları teşhis etmek ve barışçıl çözümün önündeki tüm engelleri kaldırmak adına bir yol bulmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı