DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Binlerce çocuk açlıktan ölebilir

BM, yardım edilmediği takdirde, Sudan’ın güneyinde bu yıl sonuna kadar açlık felaketinden dolayı 50 bin çocuğun hayatını kaybedeceğini bildirdi.

BM Güney Sudan sorumlusu Toby Lanzer, basına bir açıklama yaparak, bölgedeki gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda binlerce insanın öldürüldüğünü, 1.5 milyon kişinin kaçmaya zorlandığını söyledi. Lanzer, bunların sonucu olarak Güney Sudan’da ortaya çıkan açlık felaketi nedeniyle, yardım yapılmazsa bu yıl sonuna kadar 50 bin çocuğun hayatını kaybedeceğini bildirdi.

Lanzer, tüm dünya ülkelerine çağrıda bulunarak, bölgedeki 3,8 milyon insana yardım edilebilmesi için yaklaşık 1 milyar Dolara ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Güney Sudan, 2011′de ABD’nin müdahalesiyle Sudan’dan ayrılarak kurulan dünyanın en genç devleti. Geçen yıl Aralık ayında, uzun bir süreden beri devam eden Devlet Başkanı Salva Kiir ile rakibi Riek Machar arasındaki gerginlik, sıcak çatışmalara dönüştü. Kiir’in mensup olduğu Dinka kabilesi ile Machar’ın mensup olduğu Nuer kabileleri arasındaki savaş tüm hızıyla devam ediyor.

Yaklaşık bir hafta önce Etyopya’da biraraya gelen taraflar 60 gün içinde bir geçici hükümet kurma kararı almışlardı. Ancak kısa bir süre içinde ateşkes sona erdi ve çatışmalar tekrar başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı