DÜNYAMEDYA ANALİZ

Bizi Koruyan Batı Değil Tarihimizdir

Antakya ve Tüm Katolik Rum Patriği Gregory III. Lahham, Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü müdahaleyi reddettiğini belirterek Suriye’yi batının değil tarihi ve uygarlığının koruduğunu vurguladı.

Patrik Lahham dün televizyona verdiği mülakatta, silahlı terör gruplarının katliamlarını ve fidye için masum vatandaşlar kaçırma eylemlerini şiddetle kınayarak iki rahibin 70 günden bu yana kayıp olduğunu ve haklarında hiçbir şey bilinmediğini bildirdi.

Bir kısım Suriye kent ve bölgelerini ziyaret edip vatandaşlarla görüştüğünü söyleyen Patrik, vatandaşların silahlı terör gruplarının saflarında çok sayıda yabancı silahlının bulunduğunu bildirdiklerine dikkat çekti.

Patrik Lahham, Peder Paolo’nun Suriye’ye ilişkin tutumunu eleştirerek Peder Paolo’un Suriyeli olmadığını vurguladı.

Öte yandan Patrik, Suriye yönetiminin meşru görevini yerine getirdiğini, hiç kimseye bağlı olmadığın ve Suriye’nin tüm evlatları için çalıştığını ifade etti.

Suriye’de uzlaşmayı pekiştirme önemine dikkat çeken Lahham, Suriye’deki tüm kesimler ve vatandaşlar arasında uzlaşmayı sağlamaya çalışan Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Bakanlığın kurulmasının önemine vurgu yaptı.

“Bu adım yaşanan aşamada önemli ve olumlu bir adımdır” diyen Patrik Lahham, özellikle dini çevrelerde bakanlığın çalışmalarını desteklemeye çağırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı