DÜNYA

Blair’in özür dilemesi İngiliz sulta tarihinde bir kara lekedir

İran dış İlişkiler Stratejik konseyi Başkanı, İngiltere eski başbakanı Tony Blair’in, ülkesinin 2003 Irak savaşına katılmasından ötürü İngiliz halkından resmen özür dilemesinin İngiltere sömürü tarihinde bir kara leke olduğunu bildirdi.

İRNA ile röportajında bu açıklamayı yapan İran dış İlişkiler Stratejik konseyi Başkanı Seyyid Kemal Harrazi, İngiltere’nin 2003 Irak’a saldırı operasyonuna katılmasından ötürü özür dilemesine temasla, İngiltere’nin güvenliğinden sorumlu olduğu Basra’da Irak halkının direnişi ve kendi eylemlerinde başarısız kalması ardından 5 yıl aradan sonra Irak topraklarından erken çıkma kararı aldığını ve İngilizlerin bu kararının Amerikalılar açısından çok acı olduğunu bildirdi.

İran dış İlişkiler Stratejik konseyi Başkanı Harrazi, bugün de araştırma komitesinin kendi raporunu yayınlaması ve Blair’in resmen özür dilemesinin, bugün bile büyük güçlerin başka ülkelere saldırmasının kendileri açısından nasıl olumsuz bir sonuç doğuracağını gösterdiğini söyledi.

Blair’den Bush’a Irak savaşı mektupları

Raporu hazırlayan soruşturma komisyonunun başkanı Sir John Chilcot, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’i sert dille eleştirerek, “Askeri harekat son seçenek değildi” ifadesini kullanmıştı.

”Askeri harekat belki sonra gerekli olabilirdi, ama Saddam Hüseyin 2003’te acil bir tehdit değildi” sonucuna varan Sir John Chilcot, İngiltere’nin, Irak’ın silahsızlanmasına yönelik barışçıl tüm seçenekler tüketilmeden işgale katılmayı seçtiğini, Irak’ın işgali sonrasına yönelik planlamanın ve hazırlıkların da yetersiz olduğunu belirtmişti.

Chilcot ayrıca İngiliz hükümetinin, “Irak’ta askeri harekata katılmanın yasal temeli var” şeklindeki kararının da tatmin edici olmaktan uzak olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı