İNSAN HAKLARISuriye

BM Genel Sekreteri: Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığıyla ilgili deliller kesin değildir

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye’nin kimyasal silah kullandığına dair ortaya atılan delillerin kesin olmadığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon “Şam’ın kimyasal silah kullandığına dair kesin bilgiler yok” dedi.

“Rusya El Yevm” haber kanalının bildirdiğine göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon dün katıldığı bir basın toplantısında Beyaz Saray’ın Suriye Hükümetinin kimyasal silaha başvurduğuna ilişkin raporunu okuduğu ve daha önce de Bürosunun bu konuda Amerikalı yetkililer tarafından gönderilmiş olan bir mektubu aldığına değinerek “Fakat ben şimdi bu konuda görüş belirtmek istemiyorum” şeklinde konuştu.

Moon ayrıca “Güçlü ve sağlam istihbarat bilgileri olmadan mevcut deliller üzerine yargıda bulunmak mümkün değil. Dolaysıyla bu konuda Suriye’de dakik meydan çalışması yapılması ve dakik belgeler toplanması gerektiğini vurguluyorum” ifadesini kullandı.

 

BMGK’nin Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma kararı alması zor görünüyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma konusunda mutabakat sağlanması çok zayif bir ihtimal” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot, ABD’nin Suriye’nin güneyinde uçuşa yasak bölge oluşturmaya dair projesini gerçekleştirmesinin çok zayif bir ihtimal olduğunu belirterek “Bu mesele ancak BM Güvenlik Konseyi’nin dayatıcı kararıyla mümkün olabilir” dedi.

“Elaph”ın haberine göre, Lalliot ayrıca “Muhtemelen Rusya ve Çin bu konuda BM’deki kendi veto haklarını kullanırlar” ifadesini kullandı.

Reuters haber ajansı dün bir haberinde, ABD’nin Suriye’nin güneyinde uçuşa yasak bölge oluşturma projesini uygulamak istediğini iddia etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı