DÜNYAIrak

BM: Irak’taki Amirli kasabasında toplu katliam yaşanabilir

BM, IŞİD tarafından şu an etrafı kuşatılan Irak’taki Amirli kasabasında toplu katliam yaşanabileceği uyarısında bulundu

Irak ordusunun, IŞİD ablukasını kırmak için hava saldırısı başlattığı Amirli ilçesinde toplu katliamlar yaşanabileceği yönünde Birleşmiş Milletler tarafından uyarı yapıldı. Şu an kuşatma altında olan kasabada halk açlık ve susuzlukla karşı karşıya…

Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, Amirli’de toplu katliam yaşanmaması için bir an önce harekete geçilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Mladenov, Amirli’deki insanların umutsuz bir şekilde beklediklerini, muhtemel bir katliamla yüzyüze bulunduklarını belirterek acil eylem planı yapılması gerektiğini söyledi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Selahattin İl Başkanı Heydem Muhtaroğlu, iki aydır IŞİD kuşatmasında olan Amirli ilçesinde gıda, su ve yakıt stoklarının bitmek üzere olduğunu söyledi.

Muhtaroğlu, IŞİD’in abluka altına aldığı Amirli’deki son durumu anlattı. Türkmen halkının yaşadığı ilçenin, iki aydır IŞİD tarafından kuşatıldığını hatırlatan Muhtaroğlu, karadan hiçbir şekilde ulaşılamayan bölgeye Irak hükümetinin, helikopterler vasıtasıyla insani yardım ve silahlı güç gönderdiğini ifade etti.

Kuşatma nedeniyle ilçedeki durumun her geçen gün kötüye gittiğini belirten Muhtaroğlu, “İlçedeki su, gıda ve yakıt stokları tükenmek üzere. Türkmen halkı, açlık ve susuzluk sorunuyla karşı karşıya. Bu kuşatma en kısa zamanda kırılmazsa yüzlerce kişi hayatını kaybedebilir” dedi.

Muhtaroğlu, Amirli’nin bir başka Türkmen diyarı Tuzhurmatu’ya yakın olması ve hakim yollar üzerinde bulunması nedeniyle IŞİD’in hedefinde olduğunu vurguladı.

Peşmergenin bölgeyi terk ederek Tuzhurmatu ilçesine çekilmesinin ardından ilçede Irak ordusuna bağlı sadece 500 güvenlik gücünün kaldığını belirten Muhtaroğlu, gönüllü Türkmen savaşçılarının, IŞİD’e karşı direndiğini söyledi.

Bağdat’tan helikopterle Şii gruplarına ait Asaib Ehil el-Hak örgütüne bağlı bin milisin nahiyeye gönderildiğini kaydeden Muhtaroğlu, “Bu milis güçleriyle Amirli’nin savunması güçlendirildi. Irak savaş uçakları, üç gündür Amirli çevresindeki IŞİD hedeflerini bombalıyor. Ancak IŞİD militanlarının bölgeden püskürtülmesi için kara operasyonu gerekiyor” diye konuştu.

Telefonla ulaşılan Amirli sakinlerinden Ali Hüseyin, özellikle içme suyunda ciddi sıkıntı yaşanmaya başladığını belirtti. IŞİD’in,Amirli çevresini kuşatması nedeniyle dışarı çıkamadıklarını anlatan Hüseyin, şunları söyledi:

” Amirli açık hava hapishanesi gibi. Hiçbir şekilde nahiye dışına adım atamıyoruz. Her yerdeIŞİD militanları konuşlanmış durumda. Keskin nişancı militanlar da nahiye halkına nefes aldırtmıyor. Irak hükümeti, helikopterlerle nahiyeye gıda ve içecek yardımı gönderiyor. Fakat nüfusu 30 bin olan nahiyeye yetmiyor. IŞİD kuşatması bir an önce kaldırılmazsa bölgede açlık ve susuzluktan kaynaklanan ölümler başlayabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı