DÜNYAHABERLER

BM raportörünün Bahreyn’e girişi engellendi

Bahreyn’de dikta Al-i Halife rejimi BM’lerin Bahreyn’de işkencelerle ilgili  incelemelerde bulunmak isteyen  raportörün girişini engelleri.

PRESSTV’nin haberine göre, Bahreyn devletinin,  BM raportörü Juan Mendez’in Bahreyn’e girmesi için durumunun uygun olmadığını bildirdi.

BM raportörünün Bahreyn’de  dikta rejim tarafından başta cezaevlerinde bulunan tutsaklar dahil ülke genelinde sürdürdüğü işkenceler hakkında  rapor hazırlamak istediği bildirilirken BM’lerin bu girişimi Bahreyn tarafından engellendi.

Daha önce de Bahreyn Milli Vefak Cemiyeti ülkede işkence yapıldığına dair  bilgiler vermiş ve BM ile uluslar arası kuruluşlardan bu konuda  Bahreyn rejimine baskı yapılması için çağrıda bulunmuştu.

Bilindiği gibi 2011’de Tunus ve Mısır halklarının inkılab hareketleri sürecinde Bahreyn  halkı da ülkedeki dikta rejim aleyhinde kıyam ederek serbest seçimlerin yapılması, halkın seçtiği hükümetin işbaşına gelmesini istemiş, ama onların bu isteği Bahreyn rejimi  tarafından şiddetle bastırılmıştı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı