DÜNYASuriye

BM Suriye Temsilcisi: Duma’daki Kimyasal Saldırı Haberlerini Tasdik Edemeyiz

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, video konferans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak yaptığı konuşmada, Duma’daki kimyasal saldırı hakkında gelen haberlerin doğruluğu tasdik edemediklerini, ancak duyarsız kalamayacaklarını ifade etti.

De Mistura, Cenevre’den video konferansla katıldığı toplantıda, Duma’daki ”şüpheli” kimyasal silah saldırısında en az 49 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı yönünde haberler aldıklarını ancak BM’nin bu saldırıları ve sorumlularını belirleyemediğini söyledi.

De Mistura, dün sabah saatlerinde Suriye ordusuna ait T-5 üssüne yapılan füzeli saldırı hakkında ise, şimdiye kadar kimsenin bu saldırıyı üstlenmediğini, ABD ve Fransa’nın da buna karışmadıklarını söylediklerini, ancak İran, Rusya ve Suriye’nin bu saldırıların İsrail’in işi olabileceğini söylediklerini kaydetti.

BM Suriye Özel Temsilcisi ayrıca, İran medyasının bu saldırıda 4’ü İranlı askeri danışman olmak üzere 12 askerin hayatını kaybettiğini duyurduğunu, BM’nin bağımız olarak bu saldırının sorumlusu konusunda bir görüş belirtemediğini ancak tarafları itidale çağırdığını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı