DÜNYAHABERLERYemen

BM’den Yemen İçin Kritik Uyarı

BM Yemen’de devam eden işgalin çok vahim ve kritik bir döneme geldiğini belirterek; “Yemen savaştan üç yıl sonra veba gibi salgın hastalıklar ile karşı karşıya kaldı. Yemen’de durum insani açıdan dünyadaki en vahim yer halini aldı” uyarısında bulundu.

BM’nin İnsani Yardım Ulaştırma Bölümünün Başkanı John King, BM’de düzenlenen Yemen konulu oturumda söz alarak; “Yemen yaşanan savaştan üç yıl sonra büyük bir facia ile karşı karşıya kaldı” dedi.

“Savaş özellikle Aralık ayında şiddetlendi ve 100 bin sivil yaşam alanlarını terk etmek zorunda bırakıldı” ifadelerini kullanan John King, “22 milyon Yemenlinin yiyeceğe ihtiyacı var. Aralarından 8 milyonunun durumu açlık sınırının altında ve ölme tehlikesi ile karşı karşıyalar.  Aynı zamanda 1.1 milyon Yemenli veba ve difteri gibi salgın hastalıklar ile mücadele etmekte” açıklamasını yaptı.

Suudi Arabistan devrilen eski Yemen hükumetini desteklemek amacıyla 2015 yılında Yemen topraklarını işgal etti. Arap dünyasının en fakir ülkesini dize getirmek için başlatılan işgalde binlerce masum sivil hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı