DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİMEDYA ANALİZSon Dakika

Bölgedeki huzursuzluğun asıl sorumluları ABD ve İsrail

İran’ın tanınmış din alimlerinden Ayetullah Mekarım Şirazi “Bölgede yaşanan huzursuzluğun asıl sorumluları ABD’yla İsrail’dir” dedi.

Din alimi ve taklid mercii Ayetullah Nasır Mekarım Şirazi, Almanya’nın Tahran Büyükelçisini kabulünde, “Almanlarla ilgili iyi anılarımız var. Buna göre Almanya’yla iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz” ifadesini kullandıktan sonra Alman Büyükelçinin sorularını cevaplandırdı.
Ayetullah Mekarım Şirazi daha sonra dinle hakimiyet arasındaki ilişkiden söz ederken “Bu ilişkiyi kavrıyabilmek için 2 yolumuz var. Birincisi tarihin incelenmesidir. Tarihte belirtildiği gibi İslam ülkelerinin kurtuluşunda din alimlerinin önemli rolleri vardır. Diğer yandan bizim İran’da İslam Cumhuriyetiyle ilgili tecrübemize bakıyoruz. Bu ülke İslam inkılabından önce zayıf ve aciz bir ülkeydi. Kararlar halk tarafından alınmıyor ABD ve İngilere gibi ecnebi Büyükelçiliklerce belirleniyordu. Ama İslam inkılabından sonra, din sayesinde İran bölgenin güçlü bir ülkesi olma durumuna geldi ve bu ülkede kararlar halk tarafından alınıyor” dedi.

Ayetullah Mekarım Şirazi, Alman Büyükelçinin İran’la Avrupa arasında görüşmeler olmasıyla ilgili bir başka sorusu üzerine “Biz bu meseleyi kabul ediyoruz ve bu tür gelip gitmelerin devam etmesiyle birçok sorunun kendiliğinden çözüleceğine inanıyoruz” karşılığını verdi.

Kum Dini İlim Medresesi hocalarından olan Ayetullah Mekarım Şirazi açıklamalarının devamında bölge şartlarından söz edereken “Bölgede huzursuzluk varsa bunun esas sorumluları ABD’yla Siyonist İsrail’dir” diye vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı