HABERLERİNSAN HAKLARI

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Dünya Kudüs Günü yürüyüşü düzenlendi

Balkanlar’daki Müslümanlar onbir ayın sultanı Ramazan ayının son cuma namazı dolayısıyla camilere akın etti.

Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Hırvatistan’daki camilerde yer bulamayanlar, cuma namazı için cami avlularında saf tutarken, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, cuma namazından sonra “Dünya Kudüs Günü” kapsamında Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi’ne gelenlerin çoğu, içeride yer bulamayınca namazı caminin avlusunda kıldı.

Bosna Hersek Reisul-ulema Vekili İsmet Spahiç, Gazi Hüsrevbey Camisi’nde okuduğu hutbede, İslam dünyası genelinde düzenlenen Kudüs Günleri’nin önemine işaret etti. Bosna’daki savaş sırasında Saraybosna’nın 44 ay boyunca kuşatma altında kaldığını hatırlatan Spahiç, ‘Filistinliler ise 60 yıldır işgal gücü İsrail tarafından kuşatma altında tutuluyor. Bu yüzden Filistin halkına destek vermek borcumuzdur” diye konuştu.

Cuma namazının ardından, Gazi Hüsrevbey Camisi’nin avlusunda Filistin’e destek bildirisi dağıtıldı.

Cuma namazının ardından, Gazi Hüsrevbey Camisi’nin avlusunda toplanan vatandaşlar, her yıl Ramazan ayının son cuma namazından sonra yapılan Kudü Günü Yürüyüşü’ne katıldı.

Filistin bayrakları ve Filistin’e destek pankartları taşıyan Saraybosnalılar, tarihi Başçarşı’dan başlayarak şehrin en kalabalık caddeleri Ferhadiye ve Titova’dan geçti ve savaşta öldürülen çocukların anısına kurulan Saraybosna Çocuklar Meydanı’nda toplandı.

Bosna Hersek’teki Filistin diasporası başkanı Naser Nabil, yaptığı konuşmada, Filistin’in İslam dünyasının öncelik vermesi gereken bir numaralı sorunu olduğunu söyledi.

Yapılan diğer konuşmalarda da Filistin halkına destek verilirken, “yıllardır Filistin topraklarını işgal altında tutan İsrail” ise protesto edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı