DÜNYAHABERLER

Bosna Hersek’te sel felaketinin bilançosu artıyor

Bosna Hersek’te aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen selin bilançosu her geçen gün artıyor. Yaşamın durma noktasına geldiği ülkede 1 milyondan fazla kişi felaketten etkilendi.

Son yılların en büyük sel felaketine uğrayan Balkanlar’da şu ana kadar en az 49 kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Çok sayıda yerleşim biriminin sular altında kaldığı Bosna Hersek’te halk zor günler geçiriyor: “Savaştan sonra eşyalarımı bulmuş, tamir etmiştim. Kanepem ve dolabımda delikler vardı ama onları hala kullanıyordum. Ancak şu anda artık dolabım yok, girip kendiniz bakabilirsiniz. Dolabımız, yatağımız yok, hiçbir şeyimiz kalmadı.”

Su baskınları nedeniyle on binlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Evlerini kaybeden felaketzedeler çaresizlik içinde: “Buraya döndüğümüzden beri yeniden inşa ettiğimiz her şey iki gün içinde yıkıldı. Buradan gidin diyorlar ama nereye gidebiliriz ki? Büyük baş hayvanlarımız var, onları ne yapacağız? Geçimimizi onlar sayesinde sağlıyoruz.”

Sivil savunma, belediye ve gönüllü vatandaşlar, cadde ve sokaklardaki sel birikintilerini temizlerken, askeri birlikler ve insani yardım kuruluşları da vatandaşlara gıda ve içme suyu gibi malzemeler ulaştırmaya çalışıyor.

Bu arada, Bosna Hersek’te ilan edilen ulusal yas günü nedeniyle bayraklar yarıya indirildi, televizyonlardaki eğlence programları iptal edildi. Sırbistan hükümeti de yarından itibaren 3 günlük yas ilan etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı