DÜNYA

Bosna’da 13 savaş suçlusu gözaltına alındı

Bosna-Hersek’te 1992-1995 yıllarında savaş suçu işledikleri şüphesiyle ülkenin kuzeydoğusunda yapılan operasyonda 13 kişi gözaltına alındı

Bosna-Hersek Savcılığı’nın talebiyle devlet araştırma ve güvenlik ajansı SIPA çalışanları, Tesliç, Doboy ve Derventa bölgelerinde savaş suçu işledikleri şüphesi bulunan 13 kişiyi gözaltına aldı.

El Cezire’nin haberine göre operasyon, eski Yugoslavya’da işlenen suçlar için Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan mahkemenin daha önce başlatıp sonra da Bosna-Hersek yargı organlarına devrettiği sürece bağlı.

Bosna-Hersek Savcılığı açıklamasında, gözaltına alınan kişilerin Bosna Savaşı döneminde en az 40 kişinin öldürüldüğü bölgede Boşnak ve Hırvat vatandaşlara yönelik savaş suçu işledikleri, ayrıca sürgün, hukuksuz mülk ele geçirme olayların parçası oldukları şüphelerinin bulunduğu belirtiliyor.

Şüpheliler arasında yüksek rütbeli emniyet görevlileri de bulunuyor.

Savcılığın isimlerini kamuoyuyla paylaştığı şüphelilerden en yaşlısı 62, en genci ise 42 yaşında.

Soruşturmanın parçası olarak ‘savaş suçlusu’ şüphesi taşıyan kişilerin gözaltına alındıkları bölgelerde dava sürecinde işe yarayabilecek deliler için arama operasyonu devam ediyor.

Uzmanlar Bosna Savaşı’nda savaş suçu işlemiş daha binlerce kişinin serbestçe hayatını sürdürdüklerini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı