DÜNYAHABERLERSuriye

Bu filmi daha önce de izlemişdik

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Suriye konulu uluslararası toplantının sonuç bildirisinin yayımlanmasından sonra yaptığı açıklamada, katılımcı ülkelerin, Suriye’de barışın tesisi için geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Annan, siyasi bir anlaşmaya varmanın Suriye halkına düştüğünü ifade etti.

Toplantının sonuç bildirisinde ise geçişin mümkün olacağı tarafsız bir ortam yaratılabilmesi için bir geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaşıldığı bildirildi.

Söz konusu geçiş hükümetinin, mevcut yönetimin, muhaliflerin ve diğer grupların üyelerini içerebileceği, ortak rıza temelinde oluşturulabileceği belirtilen bildiride, ülkenin geleceğine Suriye halkının karar vereceği, Suriye’de toplumun tüm kesimlerinin, ulusal diyalog sürecine dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Bildiride bu temelde anayasal düzenin ve adalet sisteminin gözden geçirilebileceği, sonucun, halkın onayına sunulacağı, anayasal düzen kurulduğunda, özgür ve çok partili seçimler için hazırlanılması, kadınların geçiş sürecinin tüm safhalarında tam anlamıyla temsil edilmeleri gerektiğinin altı çizildi.

Geçiş sürecinde güvenlik, istikrar ve sükunetin önemine değinilen bildiride, tüm tarafların, şiddetin kalıcı biçimde durmasının temini için geçiş hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda olduğu belirtildi.

Suriye’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve birliğine saygı gösterilmesi gerektiği dile getirilen bildiride, Eylem Grubu’nun üyeleri dahil olmak üzere uluslararası toplumun, bu ülkedeki tarafların varacağı anlaşmanın uygulanmasına önemli destek vermeye hazır olduğu ifade edildi.

Bildiride ayrıca Eylem Grubu’nun, Suriye’de süregelen ve artan ölümleri, yıkım ve insan hakları ihlallerini kınadığı, şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi ve Suriyelilerin liderliğinde geçiş hükümetine yönelik sürecin başlatılması için ivedilikle ve yoğun biçimde çalışmaya kararlı olduğu bildirildi.  

Toplantıya BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri İngiltere, ABD, Rusya, Çin ve Fransa’nın yanı sıra Irak, Kuveyt, Katar dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile BM Genel Sekreteri katılıyor. Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bulunuyor.

Kofi Annan, toplantıda yaptığı konuşmada, daha önce Suriye konusunda hazırladığı 6 maddelik planın uygulanmadığı için krizin derinleştiğini belirterek, sorunun daha büyük tehditlere yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.       

Suriye için hep bosna benzetmesini yapanlar ilk defa haklı çıkmış oldular ,evet işte şimdi suriye bir yönü ile bosnaya benzemiş oldu.Hatırlanacak olursa bosna krizi sırasında sırp kasapların katliam ve tecavüzlerine hiç ses çıkarmayan BM ne zaman ki bosnalı müslümanlar iran sayesinde toparlanıp sırpları yenilgiye uğratmaya başlayınca hemen devreye girdi ve sırpları kurtardı ,BM ye güvenip silahını teslim eden bosna hersek ordusunun 8 bin kadarının da bizzat BM gücü olan hollandalı birlikler tarafından soykırıma tabi tutulduğu bilinmektedir ,hakeza aynı oyun lübnanda da oynanmıştır ve bu gün suriyede oynanmaktadır.Görünen o dur ki suriye gibi direnişin kalesi bir sistemi parçalamak maksadı ile gönderilen ve uluslararası cinayet şebekelerinin işbiriği ile teşekkül edilmiş özgür suriye ordusu denen terör grubu suriyede büyük kayıplar vermiş olacakki BM adı altında siyonist şebekeler apar topar çözüm arayışı içine girmiş durumdalar .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı