DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Bugün İmam Humeyni rıhletinin 25. yıldönümü

Bugün h.ş. 14 Hordad 1393 h.k. 6 Şaban 1435 ve miladi 4 Haziran 2014, İran İslam cumhuriyeti kurucusu İmam Humeyni’nin (ra) rıhlet yıldönümü.

Bundan 25 yıl önce böyle br günde İslam inkılâbının büyük önder ve rehberi İmam Ruhullah Musevi Humeyni 87 yıllık bereketli yaşamın ardından vefat ederek, hakkın rahmetine kavuştu.

İmam Humeyni (ra) şahlık istibdadi rejim ve Amerika’nın İran’daki müdahaleci siyasetlerine karşı mücadelesini h.ş. 1342 yılından başlatınca şahlık rejimi tarafından önce Bursa ve ardından da Irak’a sürgün edildi.

Irak’taki 13 yıllık sürgün döneminde İmam Humeyni (ra) bir çok öğrenci yetiştirmenin yanı sıra şahlık rejimin kof mahiyeti ve Amerika’nın İran’daki gayrı meşru çıkarlarını ifşa ederek, aydınlatıcı bildirileri ile İslam inkılâbı zaferinin ortamını oluşturdu.

Mücadelelerin zirveye ulaşması ve İmam’ın Fransa’ya hicreti ve ardından İran’a geri dönüşü ile İran İslam inkılâbı h.ş. 1357 yılında zafere ulaştı.

Bugün İmam Humeyni (ra) rıhletinin 25. yılı törenleri o hazretin pak türbesinde İran genelindeki âşıkları ve diğer ülkelerden gelen değerli misafirlerin katılımı ve İslam inkılâbı rehberi İmam Seyyid Ali Hamaney’nin konuşması ile düzenlenecektir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı