DÜNYAFilistinHABERLER

Burak Duvarı’nda Telmud Ayini Yapması Tepki Çekti ​

Amerika’nın Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman, Kudüs’teki Burak (Ağlama) Duvarı’nda ayin yaparak siyasi konumunu aşıp kentin Yahudileştirilmesi çabalarına katkıda bulundu.

Filistin Enformasyon Bakanlığı, Friedman’ın ayine katılmasının işgal rejimi yanlısı siyasi rolünü de aşarak Filistin halkına ve kutsal mekanlarına karşı kışkırtıcılık yapan fanatik Yahudi cemaatlerinin ve işgal hükümetinin bir parçası haline geldiğini söyledi.

Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride, Büyükelçi Friedman’ın Telmud ayinine katılmasının dünyanın özgür ülkelerinin bu ırkçı büyükelçiye karşı tavır almasını gerektirdiği belirtildi.

Bildiride, ABD Tel Aviv Büyükelçisi’nin Yahudi yerleşimini desteklediği ve uluslararası kararlara muhalefet ettiği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’nin işgali reddeden kararlarını tanımadığına dikkat çekildi.

Filistin Enformasyon Bakanlığı, din ve ibadet özgürlüğünün işgal ve ırkçılık demek olmadığını kaydederek, ABD Büyükelçisi’nin tavrının Filistin halkına karşı kışkırtma, Müslümanların ve Hıristiyanların kutsal mekanlarına yönelik ihlallere davet anlamına geldiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı