DÜNYAHABERLER

Burundi’de şiddet olayları: 10 ölü

Burundi’nin başkenti Bujumbura’da meydana gelen şiddet olaylarında 10 kişi öldü.

Burundi’nin başkenti Bujumbura’da meydana gelen şiddet olaylarında 10 kişinin öldüğü bildirildi.

Hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başkent’in kuzeyindeki Ntahangua bölgesinde üzerinde işkence izlerine rastlanan 8 ceset bulundu. Cesetlerden bazılarının kimlik tespitinin henüz yapılamadığı belirtildi.

Bu arada, kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından bir içkili eğlence yerine düzenlenen el bombalı saldırıda da 2 kişinin öldüğü ifade edildi.

Burundi Devlet Başkanı Nkurunziza, ülkede cinayetleri önlemek amacıyla ruhsatsız silah taşıyan sivillerin silahlarını yetkililere teslim etmeleri için 30 Eylül’den itibaren bir ay süre vermişti.

Burundi’de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000’de imzalanan Aruşa Anlaşması’ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı.
Anayasa Mahkemesi de “2005’te atamayla göreve gelen Nkurunziza’nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı” yönünde görüş bildirmişti.

Nkurunziza’nın resmen adaylığını duyurduğu nisan ayı sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüştü.

Ülkede 21 Temmuz’da düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41’ini alarak 3. kez iktidara gelen Nkurunziza 20 Ağustos’ta yemin etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı