DÜNYA

Burundililer 3. kez aday olan devlet başkanını istemiyor

Burundi’de 26 Haziran’da devlet başkanlığı seçimleri için 3. kez aday olan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’yı istemeyen Burundililer protesto gösterisi düzenleyecekler.

Burundi’de sivil toplum kuruluşları, Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın 3. kez göreve gelmemesi için protestoya hazır olduklarını açıkladı.

Sivil toplum kuruluşlarını aynı çatıda toplayan Bilinç ve Kalkınma Forumu’nun (FOCODE) Başkanı Pacifique Ninanahazwe, başkent Bujumbura’da düzenlediği basın toplantısında, “Nkurunziza, 3. kez devlet başkanı olmaması yönünde yaptığımız çağrıyı duymamış gibi davranıyor” dedi.

Seslerini duyurabilmek için sokağa dökülebileceklerini söyleyen Ninanahazwe, “Burundililer bunu daha önce de yaptılar” diyerek 5 ay önce İtalyan rahibelerin öldürülmesi soruşturmasının gizliliğini ihlal etme suçuyla tutuklanan ve şartlı tahliye edilen devlet radyosu müdürü Bob Rugurika’nın serbest bırakılması için düzenlenen gösteriyi hatırlattı.

Ninanahazwe, uluslararası toplum tarafından “istikrar etkeni” olarak yansıtılan Nkurunziza’nın bu özelliğini kaybettiğini de dile getirdi.

Burundi’de olası şiddet eylemlerine karşı uluslararası toplumun ve Katolik kilisesinin bunu engellemeye yönelik bir duruş sergilemesini isteyen Ninanahazwe, Burkina Faso’da istifa eden Devlet Başkanı Blaise Compaore örneğine değinerek olası bir protesto gösterisinde güvenlik güçlerinin protestoculara karşı güç kullanımı konusunda uyardı.

Öte yandan hükümet Sözcüsü Leonidas Hatungimana, şimdilik Nkurunziza’nın aday olmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Burkina Faso’da Compaore’nin tekrar devlet başkanlığına aday olmasının önünü açan yasa tasarısına karşı başkent Vagadugu’da yoğunlaşan gösteriler, hükümetin tasarıyı çektiğini açıklamasına rağmen durmamış ve Compaore 1 Kasım 2014’te istifa etmişti.

Burundi’de 26 Haziran’da devlet başkanlığı seçimi düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı