DÜNYAFilistin

Büyük Dönüş Yürüyüşünde/Onlarca şehit ve yaralı var

Bugün Batı Yaka ve Gazze’de çok sayıda Filistinli’nin katılımıyla “Toprak Günü” dolaysıyla Büyük Dönüş Yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılanlara Siyonist askerlerin düzenlediği saldırılarda 10 Filistinli şehit olurken yüzlerce Filistinli de yaralandı.

Gazze ve Batı Yaka’nın muhtelif noktaları ve kentlerinde bugün Toprak Günü dolaysıyla Büyük Dönüş Yürüyüşü düzenlendi.
Yürüyüşe binlerce Filistinli katıldı.
Büyük Yürüyüşe katılanlar, BM Güvenlik Konseyi’nin 194 sayılı kararnamesinin 11 maddesinin uygulanmasına vurgu yaptılar.
Siyonist askerler Filistinli eylemcilere vahşice saldırdı.
Saldırılarda şimdiye kadar 10 Filistinli şehit olurken yüzlerce kişi de yaralandı.
Başta Hamas hareketi olmak üzere Filistinli grup ve çevrelerin çağrısı üzerine bugün anılan Toprak Günü münasebetiyle düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü için Gazze halkının Siyonist rejimin tehditlerine rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren “Ben Dönüyorum” sloganıyla Gazze sınırına doğru akın ettiği belirtildi.
Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce Filistinlinin daha önce Siyonist işgal güçleriyle temas noktalarına yerleştirilen çadırlara gitmek için yollara düştüğünü söyledi.
Ulusal Heyet, Büyük Dönüş Yürüyüşü hakkında dün (29 Mart Perşembe) yaptığı açıklamada, Gazze sınırında bölgeyi 1948 topraklarından ayıran dikenli tellere sadece 700 metre mesafede 5 noktada çadır kurduklarını duyurarak bunların Rafah’ın En-Nahda Mahallesi, Han Yunus’un Huzaa, Orta bölgenin Bureyc Mülteci kampı ve Cibaliya Mülteci Kampının doğusunda yer alan Ebu Safiyye bölgesinde kurulduğunu ifade etti.
Siyonist işgal rejiminin tehditler savurmasına, bugün sabah bir çiftçiyi şehit edip birini yaralamasına ve sınırda gergin bir hava hakim olmasına rağmen bugün sabah erken saatlerden itibaren Filistinliler; kadın, erkek, genç ve yaşlı binlerce kişi dönüş hakkını hatırlatmak, bu haktan vazgeçmediğini dünyaya göstermek, oynanan oyunları bozma konusundaki kararlığını ortaya koymak için sınıra doğru yola çıktı.
Filistin halkının sınıra yürümesinden sonra Cuma namazının belirlenen beş noktada kılınması bekleniyor. Cuma namazından sonra Büyük Dönüş Yürüyüşü programının bir festival havası içerisinde başlatılması bekleniyor.
Büyük Dönüş Yürüyüşü sözcüsü Ahmed Ebu Retime, yürüyüşün daha başlamadan başarı kazandığını belirterek, yürüyüşün Filistin davasının tanımını güncellediğini ve bunun “ülkelerinden çıkarılmış mültecilerin sorunu olduğunu” ortaya koyduğunu söyledi.
Ebu Retime yaptığı açıklamada “sadece birkaç yüz metre ötede vatanlarını gören yeni nesillerin hafızasını diriltti” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı