DÜNYASuriye

Büyük Şeytan ABD Suriye’yi Vurdu

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunun Suriye’yi füzeyle vurduğunu açıkladı.

Donald Trump, Florida’daki evinden gazetecilere yaptığı kısa açıklamasında “Suriye’ye yönelik hedefi belli saldırının emrini verdiğini” söyledi.

Trump, füze saldırısının, Salı günü Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında sinir gazı kullanıldığı öne sürülen saldırıya karşılık yapıldığını açıkladı.

“Suriye’nin yasaklı olan kimyasal silahları kullandığı, kimyasal silah sözleşmesi altındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği ve BM Güvenlik Konseyi’nin çağrılarını yok saydığı şüphe götürmez” dedi.

“Ölümcül kimyasal silahların kullanılmasını ve yayılmasını önlemek ve caydırmak Birleşik Devletler’in ulusal güvenlik çıkarı için hayati” ifadesini kullandı.

Füzelerin saldırının meydana geldiği İdlib kentinin güneyindeki El Şayrat hava üssüne isabet ettiği belirtiliyor.

Salı günkü hava saldırısının rejimin elindeki El Şayrat hava üssünden havalanan uçaklarca düzenlendiği öne sürülüyor.

Trump ayrıca “Esad yardıma muhtaç erkeklerin, kadınların ve çocukların hayatını çaldı” dedi.

Bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Akdeniz’deki iki ABD gemisinden Suriye’ye 59 Tomahawk füzesi atıldığını açıkladı.

Trump açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Esad’ın davranışlarını değiştirmeye yönelik yıllar boyunca devam eden önceki denemelerin hepsi başarısızlığa uğradı.

“Sonuç olarak, mülteci krizi derinleşmeye ve bölge ABD ve müttefiklerini tehdit edecek şekilde istikrarsızlaşmaya devam ediyor.”

Trump konuşmasını “Uygar uluslara Suriye’deki kıyım ve kangölünü ve terörizmin her çeşidini bitirme arayışlarında kendilerine katılmaları” çağrısı yaparak sonlandırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günkü saldırının ardından ülkeye askeri müdahalede bulunabileceğinin sinyallerini vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan askeri müdahale ihtimalinin gündeme gelmesinin ardından Türkiye’nin “üzerine düşeni yapmaya hazır” olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer bu hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde hiçbir rolünün olmaması gerektiğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı