DÜNYAİran

Cabir Ensari: İran’ın Suriye’deki Askeri Varlığı Şam İsteyene Kadar Devam Edecek

Suriye’de ateşkesin başladığına değinen İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cabir Ensari şu açıklamalarda bulundu: İran kendisinin sabit kuralları doğrultusunda siyasi sürecin şekillenmesine ve bu insani krizin sonlanmasına yardım edecektir. İranlı askeri danışmanların Suriye’de bulunması, Suriye’nin kanuni ve resmi hükümeti tarafından yapılan istek üzerine gerçekleşmiştir. Bu varlığın devamı da Suriye hükümetinin talebi, krizin durumu ve İran İslam Cumhuriyeti’nin aldığı kararlar doğrultusunda olup bu anlamda yabancılarla hiçbir işbirliği söz konusu değildir.

Sözlerinin devamında Lübnan’daki gelişmelere de değinen İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü şöyle devam etti: Maalesef bazı yabancı ülkelerin kapsamlı bir şekilde Lübnan’a müdahale etmesi bu ülkenin durumunu daha karmaşık bir hale getirdi.

İran İslam Cumhuriyeti; Lübnan’da bütün grupların, siyasi akımların, hükümetin ve milletin sorunları gidermek için ulusal bir anlaşmaya varmalarını destekliyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü şöyle ekledi: Arabistan’ın dahili ve uluslararası alandaki gelişmelerin tamamı karşısındaki sabit siyasetlerinden biri, iç karmaşıklık ihraç etmek ve onun sorumluluğunu başka ülkelerin üzerine atmaktır. Bu da sadece dahili sorunların şiddetlenip derinleşmesine sebep olur ve Arabistan için bir sonuç getirmez.

Arabistan geçen yıllarda radikal ve terörist gruplara destek vermiştir

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: Arabistan geçen yıllarda radikal ve terörist gruplara destek vermiştir ve bu ülkedeki terör eylemleri, radikalizm ve terörizmi desteklemenin sonuçlarıdır.

Bölgedeki bazı aktörler Suriye’de B planından söz ediyorlar. Bu da bazı aktörlerin Viyana’da alınan sonuçları kabullendiklerinde ciddi şüpheler oluşturur. Savaş meydanından ulaşan bilgiler, terörist grupların defalarca ateşkesi ihlal ettiklerini gösteriyor.

İranlı danışmanların Irak’ta bulunması da Bağdat’ın talebi üzerine gerçekleşmiştir

Cabir Ensari sözlerinin devamında Irak’taki gelişmelere değinerek şöyle ekledi: İranlı danışmanların Irak’ta bulunması da Irak hükümetinin talebi üzerine gerçekleşmiştir. İranlı danışmanların faaliyetlerinin Irak’ta sınırlandığı yönünde yayılan söylentilerin İran ve Irak ilişkilerinin doğal süreçte ilerlemesine hiçbir etkisi yoktur.

Ensari, Arabistan’ın vize vermemesi hususunda da şunları söyledi: Önümüzdeki yılın başında İstanbul’da bir toplantı gerçekleşecek. Maalesef İran’ın, Cidde’de düzenlenen hazırlık toplantısına katılmak üzere talep ettiği vizeye cevap verilmedi. Bu da ev sahibi hükümetin açıkça taahhütlerini ihlal etmesidir. Bu toplantıda üzerinde anlaşmaya varılan şeyler, önemli üyelerden birinin toplantıda bulunmaması sebebiyle yeterli kanuni bir itibara sahip olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı