DÜNYAYemen

Cenevre’deki Yemen müzakereleri başarısız kaldı

BM Yemen işleri özel temsilcisi İsmail Veled Eş’Şeyh, Cenevre’de Yemen için yapılan 5 günlük müzakerelerin sonunda dün akşam düzenlediği basın toplantısında, müzakerelerin başarısız geçtiğini itiraf etti.

BM yetkilisi, dün Cenevre’de BM binasında yaptığı açıklamada, müzakerelerin başarısız geçtiğini ama bu tür müzakerelerin düzenlenmesinin bile büyük bir başarı olduğunu söyledi.

İsmail Veled Eş’Şeyh, tarafların BM’lerin 2216 sayılı kararnamesine karşı davranışlarının olumlu olduğunu ve aynı zamanda bir ateşkesin sağlanması ve halkın içinde bulunduğu sorunlardan kurtulması konusunda ortak görüşün hakim olduğunu da dile getirdi.

BM genel sekreteri Ban Ki Moon’un tarafların bir ateşkese ulaşması yönündeki vurgusuna da temas eden Eş’Şeyh, Cenevre görüşmelerinin uzun soluklu çabaların neticesinde siyasi çözüm yolu bulma amacıyla gerçekleştiğini belirterek, bir sonraki girişimin ise Ney York’a gitmek olacağını ve müzakerelerin sonuçlarıyla ilgili olarak BM üyesi ülkeleri bilgilendireceğini söyledi.

BM yetkilisi, bir sonraki müzakerelerin tarihinin belirsiz olduğunu belirterek; New York yolculuğundan sonra tekrar bölgeye gideceğini belirtti ve ‘Yemen sorununu halledecek olanın Yemenliler olacağını ve kendilerinin sadece onlara yardımcı olacaklarını’ söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı