DÜNYAİNSAN HAKLARITÜRKİYE

Cephe hattındaki müttefik, “Türkiye”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ve Körfez Güvenliği Konferansı’nın açılışında konuşma yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD ve diğer NATO üyelerinin, “cephe hattındaki” müttefik Türkiye’nin yanında olduğunu bildirdi.

Soltenberg, Katar’ın başkenti Doha’da, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin üyesi olduğu NATO işbiriği Platformu İstanbul İşbirliği Girişimi’nin (İİG) 10. yıl kutlaması için gerçekleştirilen NATO ve Körfez Güvenliği Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, İİG’nin on yıl önce başlatılmasının “çok önemli” bir mesaj gönderdiğini ifade ederek, Körfez bölgesinin güvenliği ve istikrarının NATO için en az Avro-Atlantik’in güvenliği kadar önemli olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan ve Umman’ın İİG’ye katılmadığını ancak 10 yıldır NATO ile Körfez ülkelerinin ilişkilerinin sürekli geliştiğini ve derinleştiğini belirten Stoltenberg, “Ne kadar işbirliği yaparsak, o kadar güvenliyiz. İnsan ve uyuşturucu ticaretini durdurmak ve dünyanın en tehlikeli silahlarının yayılmasını engellemek için deniz yollarını, enerji kaynaklarını, kritik altyapı ve siber ağlarımızı korumalıyız” dedi.

Katar Savunma Bakanı Hamad bin Ali Al Atiyye’nin de açılış konuşması yaptığı konferansa, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerden sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Karkaş, Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed bin Abdullah Al Rumeyhi, NATO Genel Sekreteri yardımcıları, Türkiye’nin NATO’daki daimi temsilcisi Mehmet Fatih Ceylan, üye ülkelerin daimi temsilcileri ve bölge ülkelerinden çok sayıda askeri ve diplomatik yetkili katıldı.

Konferans, açılış konuşmalarının ardından, basına kapalı olarak devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı