DÜNYAHABERLER

CIA Başkanı’ndan İran iddiaları

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Şefi Pompeo, bugün yayınlanan röportajında; İran ile Suudi Arabistan arasında gerilimin tırmanmasından endişeli olduğunu dile getirerek, Washington’un yapabildiği her yerde İranlılarla mücadele edeceğini kaydetti.

BBC’ye konuşan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Şefi Mike Pompeo, “İran’ın bölgedeki girişimlerinden bazıları diğer ülkelere yönelik savaş ilan etme anlamına geliyor. ABD olarak İran’ın Ortadoğu’daki çıkarlarımızı tehlikeye sokmasına tahammül etmeyeceğiz” iddialarında bulundu.
Pompeo ayrıca, İran’ın bölgede özellikle de Suriye’deki nüfuzunun endişe verici olduğunu söyledi.
Ülkesinin İran’ın bölgedeki nüfuzuna karşılık verecek farklı araçlar ve yöntemlere sahip olduğunu ileri süren Pompeo, bunun detayları konusunda herhangi bir bilgi paylaşmadı.
Mike Pompeo, 2017’de İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’ye yazdığı mektupla ilgili olarak şunları öne sürdü: ABD’nin yanı sıra Batılı devletler, İngiltere ve diğerlerinin bölgedeki ortak çıkarları hususunda Kasım Süleymani’ye açık bir mesaj göndermek istedim. Tahran, bu ortak çıkarlara saldırmanın tepkiyle karşılık verileceğini anlamalıdır. İranlıların ülkemizin çıkarlarını zedelemesine tolerans göstermeyeceğiz.
Bunlara ilave olarak ABD’li yetkili, İran’ın nükleer olmayan tehdidinin Ortadoğu’nun istikrarı için ciddi bir tehdit olduğunu iddia etti.
CIA direktörü geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Tümgeneral Süleymani’ye birer mektup yazdığını ancak İranlı General tarafından okunmadığını bildirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı