HABERLERİSLAM BÜYÜKLERİORTADOĞU

Cihangiri: İran’ın dünyada hiç bir güçten korkusu yoktur

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, İran İslam Cumhuriyetinin milletin ve silahlı kuvvetlerin desteğiyle dünyanın hiç bir gücünden korkusunun olmadığını söyledi.

Cihangiri, Hürremşehr’in işgalden kurtuluşunun yıl dönümü  münasebetiyle Tahran’da düzenlenen anma kongresinde  yaptığı konuşmada, İran’ın iltihaplı ve çok karmaşık bir bölgede bulunduğunu belirterek dış güçlerin ve uluslararası cahil güçlerin İran halkını tehdit ettiğine temasla İran savunma bünyesinin güçlendirilmesine yardım edecek her türlü gerekli girişimlerin ilgili yetkililerce dikkate alınacağını ve yapılacağını söyledi. Cihangiri, İran’ın hiç bir  zaman savunma aracını bırakmayacağını belirterek, ”İran halkının,  zorunlu savaş döneminde devrik Saddam rejiminin Tahran’a füze yağdırırken yabancı ülkelerin İran’a bir tek füze dahi vermediklerini unutmadığını” söyledi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı, ayrıca Hürremşehr’in Baas rejimi işgalinden kurtarılması hamasetine de temasla,  1982’de bu kentin işgalden kurtarılmasıyla beraber dünyanın İran’a bakışının değiştiğini, İran’ın böylece  savunma ve askeri güç açısından kendini dünyaya gösterdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı