DÜNYAİNSAN HAKLARI

Corona virüsü Yemen’e sıçradı

Suudi Arabistan’da onlarca kişinin ölümüne sebep olan orona virüsüne Yemen’de de rastlandı

Yemen’de bir kişide, ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan “corona virüsü” tespit edildiği bildirildi.

Yemen Sağlık Bakanı Ahmed el-Ansi, yaptığı yazılı açıklamada, Yemenli uçak mühendisi bir gencin virüse yakanladığını belirterek, bunun ülkede, ilk “corona virüsü” vakası olduğunu belirtti.

Virüsün bölgedeki yayılmasına değinen Ansi, açıklamasında, “Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi civar ülkelerde görüldükten sonra Yemen’de dahil bölgeyi tamamıyla tehdit eden virüse karşı Corona Virüsü’yle Mücadele Operasyon Dairesi kuruldu. Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ile koordinayon halinde virüsle mücadele etmeye çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

Ülke çapında tüm hastanelere virüse karşı gerekli uyarıların iletildiğini belirten Ansi, virüsün yayılmasını önlemek için çaba sarf ettiklerini kaydetti.

SARS’ın değişik türü olan corona virüsü, ilk olarak Eylül 2012’de tespit edildi. Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinde rastlanan corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı ifade ediliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı