DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası tüm hızıyla devam ediyor

Cumhurbaşkanlık seçimleri adayları dün de seçim çalışmalarını sürdürerek katıldıkları miting ve programlarda kendi hükümetlerinin görüşlerini açıklamayı sürdürdüler.

Seyyid Mustafa Mir Selim Tebriz’de katıldığı seçim programında ülke sorunlarının ancak halkın katılımıyla çözümlenebileceğini belirterek, kaçakçılık ve aşırı ithalatın engellenmesi ve ülkenin iç piyasalarının mevcut konumdan kurtarılması gerektiğini bildirdi.

İshak Cihangiri de  İRİB ikinci kanalında yaptığı konuşmada cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda kendi siyasetlerinin önceliğinin ekonominin kalkınması hızını artırmak ve yolsuzlukla mücadeleye ağırlık vermek olacağını bildirdi. Cihangiri, ülke ekonomisi çarklarının hızlandırılması, iç piyasaların canlandırılması, ihracata ağırlık verilmesi, dış yatırımın cezbedilmesi ve kaçakçılıkla ciddi mücadelenin zaruri olduğunu bildirdi.

İsfahan’da konuşan Seyyid İbrahim Reisi ise İran’ın ancak halkın ve gençlerin güçlü eliyle inşa edileceğini ve halk ve gençlerin tüm sorunların anahtarı olduğunu bildirdi. Reisi ayrıca Şiraz kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada kendi programının önceliğinin yolsuzluklarla mücadele ve komşu devletlerle iyi ilişki olduğunu bildirdi.

Seyyid Mustafa Haşimi Teba ise katıldığı bir radyo programında, gençlerin aile ve yuva kurmaları meselesinin kendi kültürel programının önceliği olduğunu söyledi.

Hasan Ruhani de İran’ın kuzeyinde yer alan Sari ilinde katıldığı mitingde, internetin ve turizmin alt yapısının geliştirilmesinin iştigal açısında önemli olduğunu bildirerek, halkın yaşamının uzun vadeli mantıklı planlar çerçevesinde en iyi şekilde temin edilmesi ve iş ortamının geliştirilmesiyle en iyi şekilde yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ülkenin ekonomik sorunlarının çözümü zaruretini de hatırlatan Ruhani, ithalat piyasasının kesilmesi ve ülkenin kuzey illeri aracılığı ile ihracata ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Muhammed Bager Galibaf ise yazılı bir açıklama yaparak kendisinin Seyyid İbrahim Reisi’nin yararına seçim rekabetlerinden çekildiğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı