DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Dağılma sürecine giren ÖSO’nun komutanları Suriye devletine sığınıyor

Sert Kayaya Çarpan ÖSO’nun Komutanları Bağışlanmak İçin Sıraya Girdi !

ÖSO’nun İstifa eden üç muhalif komutanı saf değiştirerek Esad’ın tarafına geçti. Tuğgeneral Muhammed Ebu Zeyd istifa sonrası soluğu Suriye devlet televizyonunda aldı.

Suriye’de muhalif hareketin ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) önde gelen liderlerinden Tuğgeneral Muhammed Ebu Zeyd, Humus el-Hüsn Kalesi Tugay Komutanı Mervan Nahila ve Şam Tugayı Komutanı Ebul Vefa, 19 Nisan günü ÖSO’dan ayrılıp Beşşar Esad yönetiminin tarafına geçti. Daha önceleri ÖSO’dan bazı kopuşlar olsa da özellikle askeri meclisin başı olan Ebul Vefa’nın saf değiştirmesi muhalefet içinde şaşkınlığa yol açtı. Ebul Vefa’nın ÖSO’ya ait askeri personel sayısı, mühimmat kapasitesi gibi bilgilerin olduğu envanterin tamamını 3 terabaytlık bir harddiski rejime teslim ettiği öne sürüldü.

ÖSO’nun güney yapısının kullandığı tüm telsiz frekans ve şifrelerinin Ebul Vefa tarafından tedarik edildiği ve bu bilgileri Esad yönetimine verdiği belirtiliyor. Şam Tugay Komutanı Ebul Vefa’nın saf değiştirmesinden bu yana ÖSO’nun yaptığı tüm telsiz görüşmelerinin ise rejim tarafında takip edildiği de iddia ediliyor. Ayrılırken ÖSO’dan 141 bin dolar civarı para çaldığı öne sürülen Ebul Vefa’nın sivil milis gücü kurma hazırlığında olduğu belirtiliyor. Biri tuğgeneral olmak üzere dört ÖSO subayının daha her an istifa edebileceği belirtilirken, onların isimleri paylaşılmadı.

Esad rejiminin tarafına geçen Tuğgeneral Muhammed Ebu Zeyd, soluğu Suriye devlet televizyonunda aldı. Programa ailesiyle birlikte katılan Ebu Zeyd, Suriye halkından ve rejimden özür diledi. Muhalif cephe komutanlarının Suriye’de değil başka ülkelerde lüks içinde yaşadığını iddia eden Ebu Zeyd, ‘Artık evlerimize dönelim, silahları bırakalım. Yeter artık. Biz ne zaman düşman olduk?’ dedi. Geri dönmekten çok mutlu olduğunu belirten Ebu Zeyd, ÖSO’nun SMDK’dan gelen talimatlarla hareket ettiğini, SMDK’yı da Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin yönettiğini ileri sürdü.

Türkiye’nin sığınmacılara üç senedir ev sahipliği yapmasına rağmen Türk hükümetinin kampları ziyarete gelen ünlülere ortamı farklı gösterdiğini, kendisinin ise kampta yaşamaya dayanamayıp Gaziantep’te bir öğrenci evine geçtiğini iddia eden Ebu Zeyd, Suriyeli mültecilerin çok mutsuz olduğunu ve Esad tarafından affedilmeyi beklediklerini savundu. Komutan, Suriye ordusu için de ‘Ordumuz büyük işler başarıyor, istikrar yeniden sağlanmıştır’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı