DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

De Mistura: Teröristlerin Halep’ten Çıkmaları Zarurettir

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyn Cabiri Ensari ve BM Genel Sekreteri Suriye Özel temsilcisi Stefan De Mistura, Tahran’da görüştü.

BM Genel Sekreteri Suriye Özel temsilcisi Stefan De Mistura,  dün öğleden sonra İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyn Cabiri Ensari ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, en-Nusra örgütünün bir terör örgütü olması hasebiyle Halep’in doğusunu terketmesi gerektiğini bildirdi.

Sivil halkın ve terör örgütü mensuplarının Halep’Ten ayrılmaları yönünde her türlü görüşü değerlendirdiklerini belirten De Mistura ayrıca insani yardımların ulaştırılması için Halep’te çatışmalara ara verilmesini istedi.

De Mistaru, Suriye krizinin sonlandırılması konusunda anahtar ülke konumunda bulunan İran’a yetkililer ile görüşmek için geldiğini de söyledi.

Ensari görüşmede, ABD başkanlık seçimlerine değinerek, İran’ın hiçbir zaman ABD’de kimin başkan olacağını düşünerek planlamalarını yapmadığını ve bu konuyu ABD’nin iç işleri meselesi olarak gördüğünü söyledi.

Mevcut şartlarda istişarelerin önemine değinen Ensari, Halep durumunun düzelmesi için iki hususa dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Ensari bu hususlardan birinin Suriye’de egemenliğinin ayrışmaması ve ikincisinin de Halep kenrinin doğusundan silahlı gurupların çıkarılması ile yüz binlerce Suriye vatandaşının teröristlerin elinden kurtarılmasının sağlanmasını söyledi.

Ensari, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve mili egemenliğinin çok önemli olduğunu ve Halep ile ilgili ve Suriye krizi ile ilgili konuların bunun karşısında olmaması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı