DÜNYASuriye

Deraya’da Çok Sayıda Silahlı Kişi Suriye Ordusuna Teslim Oldu

Şam kırsalında bulunan Deraya’da çok sayıda silahlı kişi Suriye Ordusuna teslim oldu ve bu kişilerin Birleşmiş Milletler gözetiminde ülkenin kuzeyine gönderilmesine karar verildi.

 Şam’ın batı kırsalında bulunan Deraya’da birçok silahlı kişi Suriye Ordusuna teslim oldu ve bu kişilerin bu bölgeden çıkartılması konusunda ilk anlaşmaların sağlandığı bilgisine ulaşıldı. Bu kişiler nihai anlaşma sağlanana kadar, Birleşmiş Milletler ’in gözetimi altında çatışmaların olmadığı askeri bir bölgeye gönderilecekler.

Yetkili kaynaklar Çarşamba günü Suriye Hükümeti Heyeti ve İslam Şehitleri Tugayları olarak adlandırılan silahlı gruplar ve Deraya’da bulunan terörist gruplar arasındaki görüşmelerin ardından bir anlaşma imzalandığını açıkladı. Anlaşma kapsamında, silahlı gruplar silahlarını bırakarak Suriye Ordusuna teslim oldular ve Birleşmiş Milletler gözetiminde Suriye’nin kuzeyine gönderildiler.

Suriye’de yaşanan diğer bir gelişme de, Ceyş’ul İslam terör örgütünün, Duma şehrindeki sözde Tövbe Hapishanesi’nden 5 çocuğu serbest bırakmasıdır. Teröristler bu çocuklardan 3’ünü Şam kırsalında bulunan Adra kasabasına girişlerinde tutuklamışlardı.

Suriye’de savaş meydanından edinilen bilgilere göre, Halk Güçleri, El-Reyhan şehir merkezine girebilmek ve Ceyş’ul İslam terör örgütünün Şam kırsalında ağırlık merkezi sayılan Duma şehrinde ilerleme kaydedebilmek için, dün gece yarısında Şam’ın doğu kırsalında Eş-Şufuniyye şehrine komşu olan Mezra-ı El-Reyhan’a doğru teröristlerin en büyük karargâhına bir saldırı düzenlediler.

Ceyş’ul İslam gibi bazı terör örgütleri Suriye Ordusunun doğu bölgelerindeki ilerleyişine karşı birlik talebinde bulundular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı