DÜNYAHABERLERSuriye

Doğu Ğuta olaylarının gerçek failleri

Rusya başkanlık sarayı Kremlinin sözcüsü Dmitry Peskov Şam kırsalı Doğu Ğuta’da son olarak gelişen durum ve tırmandırmaların tüm sorumluluğunun orada terör örgütleri destekleyip yönlendiren devletler ve taraflara düştüğünü vurguladı.

Peskov dün Moskova’da basına yaptığı açıklamalarda ABD’nin Rusya’yı Doğu Ğuta’da sivil yerleşim alanlarını bombalamakla suçlayan asılsız iddialarını eleştirdi. Bu iddiaların aslı gerçeği olmadığını belirten Peskov; Doğu Ğuta’da gelişen durumların asıl sorumlularının orada hala faaliyet gösteren teröristlere destek ve yönlendirmede bulunan devletler ve taraflara düştüğünün altını çizdi. Peskov Suriye, Rusya ve İran’ın söz konusu devletler arasında olmadıklarını, tam tersine bu üç devletin Doğu Ğuta ve Suriye’nin daha başka bölgelerinde Nusra Cephesi başta olmak üzere teröre karşı savaştıklarını vurguladı.

Kremlin sözcüsü Peskov; Rusya’nın BM daimi temsilci heyetinin BM Güvenlik Konseyinde Suriye’ye ilişkin hazırlanmakta olan karar tasarısı konusunda çabalarını sürdürdüğünü ifade ederken, bu konuda Rusya’nın tutumuna ilişkin cevabı Dışişleri Bakanlığının verebileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı