DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Doğu Guta’da teröristlerin elindeki tüm rehineler kurtarıldı

Radikal terör örgütü Ceyşul İslam’ın geçen yedi yıl süre içinde Suriye’nin farklı bölgelerinden kaçırıp Şam kırsalı Duma Kentinde insanlık dışı koşullarla rehine olarak tuttuğu masum vatandaşların ilk bölümü dün akşam Suriye ordu birliklerinin yoğun çabaları sonucunda kurtarılıp aileleriyle buluştu.

Askeri bir kaynak Duma Kentinde Ceyşul İslam’a tabi teröristlerin 48 saat içinde aileleriyle birlikte Halep kırsalı Cerablus Bölgesine aktarılmaları mukabilinde rehine tuttukları tüm vatandaşları serbest bırakmaları anlaşması kapsamında dün akşam saat 23 sularında onlarca rehinenin Feyha Stadına aktarıldıklarını belirtti. Kaynak geneli çocuk ve kadınlardan olan rehinelerin yıllar sonra aileleri ile buluştuklarına dikkat çekti.

Serbest bırakılan rehinelerin büyük çoğunluğunun teröristler tarafından 2013 yılının Aralık ayında Şam kırsalı Adra İşçi Konutlarına yapılan vahşi saldırı sırasında kaçırıldıklarına dikkat çeken kaynak; Ceyşul İslam’ın bu saldırısında masum sivil vatandaşlara karşı toplu katliamlarda bulunduklarını ve çok sayıda kadın ve çocuğu da kaçırdıklarını hatırlattı.

Askeri kaynak kurtarılan onlarca rehinenin mukabilinde onlarca teröristi aileleriyle birlikte Cerablus’a aktaracak 5 otobüsün de Duma Kentinden çıktığını kaydetti.

Kaynak rehineleri kurtarma ve Ceyşul İslam teröristlerini Cerablus’a aktarma icraatlarının devam ettiğini belirtti.

Teröristlerin kendi merkezlerini  yakarak merkezlerdeki belge ve teçhizatın Suriye ordusunun eline düşmemesine çalıştılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı