DÜNYAİNSAN HAKLARI

Dünya bir kaç Batılı devletin diktatörlüğü ile yönetilmemeli

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei, bugün dünya uluslararası yanlış geometriden bıktığını, siyonizm elebaşıları haramla beslenen midelerinde Filistin’i sindirme gayretinde olduğunu vurguladı.

16. Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesi dünyanın 120 ülkesinin liderleri ve üst düzey yetkililerinin katılımı ile bu sabah İran’ın başkenti Tahran’da çalışmalarına başladı.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei oturumun açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Ayetullah Hamanei konuşmasının başında Bağlantısızlar hareketine üye ülkelerin liderlerine ve temsilci heyetlerine hitaben zirvenin amacını, bundan yaklaşık 60 yıl önce dünyanın bir kaç cesur, akıllı ve dünya şartlarının bilincinde hareket eden ve sorumluluk duygusu taşıyan liderlerinin temelini attığı hareketi, dünyanın şimdiki şartları ve gereksinimlerine göre sürdürme ve belki de bu harekete yeni bir canlılık kazandırma şeklinde beyan etti.

Ayetullah Hamanei İslam dini insanlara, her türlü ırk, dil ve kültürel farklılığa karşın benzer fıtrata sahip olduklarını öğrettiğini ve tüm insanları paklığa, adalete, iyiliğe, gönül birlikteliğine ve işbirliğine davet ettiğini vurguladı.

Bu parlak hakikatin ilahi dinlerin beşeriyete vaat ettiği uhrevi cennetten önce dünyevi bir cennete vesile olacağını kaydeden rehber, uluslararası işbirliği bu temele dayandığı takdirde, devletler ilişkilerini, korku ve tehdit veya hain ve satılmışların tek yanlı ve aşırı taleplerine değil, sağlıklı ve ortak çıkar ve daha da ötesi beşeriyet çıkarları temeline dayandıracağını, bu ülkü ise, son asırlarda Batılı sultacı devletler ve bugün Amerika gibi zorba ve mütecaviz bir devletin başını çektiği sulta düzeninin tam karşı noktasında yer aldığını ifade etti.

Bağlantıszızlar hareketinin emelleri bugün hareketin kuruluşu üzerinden geçen 60 yıla karşın hâla ayakta olduğunu belirten Ayetullah Hamanei, dünya camiası yakın geçmişte soğuk savaş siyasetlerinin bozguna uğramasına ve daha sonra da tek yanlılık politikalarına şahit olduğunu, dünya camiası bu tarihi deneyimden hareketle yeni bir küresel düzene doğru ilerlediğini ve bu süreçte hareketin yeni bir rol ifa etmesi gerektiğini kaydetti.

Dünyanın şimdiki şartları Bağlantısızlar hareketi için belki de bir daha tekrarlanmayacak bir fırsat olduğunu vurgulayan rehber, dünyanın bir kaç Batılı devletin diktatörlüğü ile yönetilmemesi gerektiğini, küresel demoktarik bir katılımla uluslararası yönetim düzenini şekillendirmek ve güvence altına almak gerektiğini, bu ise, bir kaç zorba ve sultacı devletin el uzatmalarından dolaylı dolaysız bir şekilde zarar gören tüm devletlerin gereksinimi olduğunu vurguladı.

Konuşmasının devamında BM güvenlik konseyine de temas eden Ayetullah Hamanei, bu kurumun yapısı ve izlediği yolun mantıksız, adaletten uzak ve anti demokratik olduğunu, bunun kullanma tarihi geçmiş açık bir diktatörlük olduğunu belirterek, Amerika ve müttefikleri bu yanlış yapılanmadan yararlanarak zorbalıklarını onurlu kavramlar kılıfına büründürerek dünyaya dayattığını kaydetti.

Batılı zorbaların demokrasi adına dünya ülkelerine askeri müdahalelerde bulunduğunu belirten rehber, zorbalar terörle mücadeleden dem vurduğunu, ardından kentlerin ve köylerin savunmasız insanlarının başına bomba yağdırdığını, bu zümre beşeriyeti birinci, ikinci ve üçüncü sınıfa ayırdığını, Asya, Afrika ve Latin Amerika’da insanların canı ucuz, Amerika ve Avrupa’nın batısında pahalı şeklinde fiyatlandırıldığını, Amerika ve Avrupa’nın güvenliği önemli ve dünyanın geriye kalan kısmı önemsiz değerlendirildiğini vurguladı.

Ayetullah Hamanei Batı her türlü çıkarını “Uluslararası yasalar” adı altında ve illegal sözlerini “Uluslararası camia” adı ile milletlere dayattığını ve kendi tekelinde tuttuğu medya aracılığı ile yalanlarını doğru, batılını hak ve zulmünü adalet gibi gösterdiğini ifade etti.

Bu durumun asla kabul edilemez olduğunun altını çizen Ayetullah Hamanei, artık herkesin şu yanlış uluslararası yapılanmadan bıktığını, bu gayri makul duruma bir çare bulmak gerektiğini, bu yolda Bağlantısızlar’ın güçlü ve mantıklı bağlarının derin etkisi olabileceğini vurguladı.

Konuşmasının bir başka bölümünde dünya barışı ve güvenliğine temas eden Ayetullah Hamanei, bu konuların günümüz dünyasının en kritik sorunlarından sayıldığını, kitle imha silahlarının yok edilmesi ise acil bir zaruret ve küresel bir talep olduğunu kaydetti.

Nükleer silah sahibi olan devletlerin bu silahları askeri doktrinlerinden silmek için asla ciddi bir irade sergilemediğini kaydeden rehber, nükleer silahların ne güvenliği temin edebileceğini, ne de siyasi iktidarı güçlendirebileceğini, bilakis her iki konu için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti nükleer ve kimyasal ve benzeri silahları kullanmayı büyük ve affedilmez bir günah olarak bildiğini kaydeden Ayetullah Hamanei, İran “Nükleer silahlardan arındırılmış Ortadoğu” şiarını gündeme getirdiğini ve bu şiara da bağlı kaldığını, ancak bu durum, İran’ın barışçıl nükleer enerjiden yararlanma ve nükleer yakıt üretme hakkından vaz geçtiği anlamına gelmediğini, oysa bizzat nükleer silah sahibi olan bazı Batılı devletlerin nükleer yakıt üretme teknolojisini de kendi tekellerinde tutmaya çalıştığını vurguladı.

Ayetullah Hamanei bu süreçte dikkat çeken acı mizahın, bugün en ölümcül ve en çok sayıda nükleer silah ve diğer ölümcül kitle imha silahlarına sahip olan ve dünyada nükleer silah kullanan tek devlet olan Amerika’nın nükleer silahların yayılması ile mücadele bayraktarlığına soyunmasından ibaret olduğunu, oysa Amerika ve Batılı ortakları gaspçı rejim İsrail’i nükleer silahlarla donadarak Ortadoğu gibi hassas bir bölgeye yönelik büyük bir tehdit oluşturduklarını ifade etti.

Ayetulluh Hamanei bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer silah peşinde olmadığını vurgulamak istediğini, ancak İran milletinin barışçıl nükleer enerjiden yararlanma hakkından da asla vaz geçmeyeceğini vurguladı.

İran milleti Amerika ve müttefiklerinin bunca zorbalığına ve yaptırım ve baskılarına karşın tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başardığını ve büyük hedeflerine doğru onurlu ilerleyişini sürdürdüğünü belirten Ayetullah Hamanei, bu gerçeği uluslararası bağımsız gözlemciler de resmen itiraf ettiğini ifade etti.

İslam inkılabı rehberi daha sonra dünyanın kanayan yarası Filistin meselesine temas etti ve İngiliz elebaşılığındaki Batı’nın korkunç bir komplo düzenleyerek Filistin topraklarını işgal ettiğini ve bu toprakları çoğunluğu Avrupa göçmeni olan bir zümreye teslim ettiğini, bu süreçte büyük cinayetler işlendiğini ve bu cinayetlerin hâla devet ettiğini, Filistin meselesi beşeriyetin en önemli meselelerinden biri olduğunu vurguladı.

Siyonistlerin Filistin milletine yönelik cinayetlerinden örnekler sunan Ayetullah Hamanei, İran İslam Cumhuriyeti Filistin’in Filistin milletine ait olduğuna inandığını, bu toprakların işgalinin sürmesi büyük bir zulüm ve dünya barışı ve güvenliğine yönelik büyük bir tehdit olduğunu belirterek, Filistin meselesinin çözümü için şimdiye kadar Batılı devletlerin ve bölgedeki müttefiklerinin ileri sürdüğü çözüm yollarının hepsi yanlış ve başarısız olduğunu, İran ise adil ve tamamen demokratik bir çözüm yolu önerdiğini kaydetti.

Rehber İran’ın önerisi, tüm Filistinlilerin ister bu topraklarda yaşayanlar, ister başka ülkelere sürgün edilen ancak Filistinli kimliğini koruyanlar, ister müslüman, ister hristiyan, ister yahudi olsun, hepsinin bir referanduma katılması ve bu toprakların siyasi nizamını belirlemelerinden ibaret olduğunu, yıllarca mülteci hayatı yaşayan tüm Filistinlilerin vatanlarına geri dönerek bu referamduma katılmaları ve ardından anayasanın hazırlanması ve seçimlerin gerçekleşmesi gerektiğini, işte o zaman bu topraklarda barışın sağlanacağını vurguladı.

Ayetullah Hamanei, korsan İsrail rejimini destekleyen Amerikalı yetkililere de İran İslam Cumhuriyeti’nin referandum önerisini düşünmelerini ve cesur bir karar alarak kendilerini şimdiye kadar açamadıkları bu düğümden kurtarmalarını tavsiye etti.

Dünya liderleri rehberi uzun süre alkışladı

Dünyanın 120 ülkesinin liderleri ve üst düzey yetkilileri İslam inkılabı rehberinin konuşması sona erdikten sonra zirveye katılan dünya liderleri ve üst düzey yetkilileri ayağa kalkarak rehberin Batı’ya karşı cesur duruşunu ve tutumunu uzun süre alkışladı.
Rehber, katılımcıların tezahüratına el sallayarak karşılık verdikten sonra zirvenin düzenlendiği salondan ayrıldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. lebbeyk Ya Allah lebbeyk Ya Muhammed Mustafa lebbeyk Ya Ali lebbeyk Rehber-i Ahir-i Zaman ve’l Mustazafin ve’l Ümmet-i Muhammed’in Ya Rab bu lütfu bu yüce şahsiyeti ümmetimizin ve insanlığımızın başından eksik etme bizleri O’na layık eyle yolunu yolumuz ruhunu ruhumuz derdini derdimiz eyle. Amin… müjdeler olsun bugün bir milattır. ben bugünü not ettim zira dünya eski dünya olmayacak.bekle bizi dünya Büyük Şeytansız, israilsiz sultasız zulümsuz haksız hukuksuz olmayan bizi bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı