DÜNYAORTADOĞUYemen

Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı Arabistan’ın Yemen Savaşının Kanlı Bilançosu

Dünya Sağlık Örgütü, işgalci Suudi Koalisyonun Yemen’e düzenlediği saldırıların ilk gününden şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin yeni istatistiklerini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı yeni raporda; Suudi Arabistan’ın Yemen’e düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 7 bin Yemenli vatandaşın öldürüldüğünü ve 37 bin kişinin de yaralandığını belirtti.

Bu kuruluş ayrıca, ülkedeki hastanelerin yarıdan fazlasının ya tamamen ya da belirli bölümlerinin kapatıldığı dikkate alınarak, 21 milyon Yemenlinin de tıbbı yardıma ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göre; Suudi Arabistan’ın saldırılarında şimdiye kadar 2.1 milyon Yemenli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Suudi Arabistan bazı bölge Arap ülkelerinin koalisyonu ile birlikte, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara geçirebilmek için, 26 Mart 2015 tarihinden itibaren Yemen’e karşı geniş çaplı saldırılar başlattı.

Arabistan liderliğindeki bu koalisyonun saldırıları sonucu Yemen’in alt yapısının ve sağlık hizmetlerinin yüzde 80’i tahrip oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı