DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Dünyanın En Tehlikeli Teröristleri Suriye’de Toplandı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Başbakan Vail el Halaki başkanlığında Tahran’ı ziyaret eden Suriye heyetiyle araya geldi.

İki ülke arasında başta ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması olanaklarının ele alındığı görüşmede Ruhani; Suriye halkının maruz kaldığı iç ve dış baskılar karşısında sergilediği mücadelenin takdire şayan olduğunu belirtti.

Günümüzde dünyanın en tehlikeli teröristlerin Suriye’de toplandıklarına dikkat çeken Ruhani; terör ve radikalizmin bölgenin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olduğuna vurgu yaptı. Ruhani dolayısıyla herkesin terör ve radikalliğe karşı mücadele etmesi önemini ifade etti.

Ruhani, İran hükümetinin Suriye’deki savaşın bir an önce son bulmasıyla birlikte bu savaşın bölge devletlerine taşınmasını önlemek için elinden gelen her gayreti gösterdiğine belirtti.

20131201-143438.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani; İran’ın komşu ve bölge devletlerinden, Suriye halkının tanık olduğu kötü insani durumların hafifletilmesi amacıyla çaba harcamaları talebinde bulunduğunu söyledi.

Kendi tarafından Halaki; İran diplomasisinin nükleer dosyasında sağladığı başarıdan dolayı Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın kutlama ve iyi dileklerini iletti.

Halaki Suriye halkının maruz kaldığı çok bileşenli savaşa karşı mücadelesinin pekiştirilmesinde takdim ettiği muhtelif tür destekten dolayı yönetim ve Halk olarak İran’a şükranlarını takdim etti.

Bu arada Halaki Tahran’daki ikametgahında İran Ulaştırma ve Kent Yapılandırma Bakanı Abbas İhvandi ile Suriye’de yeniden imar ve hizmet kurumları projelerinde ortak çalışmaların yapılması yollarını masaya yatırdı.

Başbakan Halaki Tahran’a 2 gün süren resmi temaslarının bitiminde kendisine eşlik eden Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim, Cumhurbaşkanlığı İşlerinden Sorumlu Bakan Mansur Azzam, Elektrik Bakanı İmad Hamis, Sağlık Bakanı Saad el Nayif, Petrol ve Madeni Servetler Bakanı Süleyman Abbas, Başbakanlık Genel Sekreteri Teysir el Zoubi ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Asistanı Hüsamettin Ala’dan oluşan resmi heyetle birlikte Mehrabad Abad Havalimanından Şam’a döndü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı