DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISuriye

Efendileri El kaide’ye yeni bir iş verdiler;HAMAS’a saldır

Medya kaynakları, Suriye’deki eğitim kamplarında “IŞİD’in Gazze Mücahidleri” olarak adlandırdığı bir grubun görüntülerini yayınladı.

El kaide’ye bağlı IŞİD’in sosyal medya hesabında yayınlanan görüntülerde, üyelerin ellerindeki silahların üstünde “IŞİD’in Gazze Mücahitleri” ve  “geliyoruz ey Yahudiler” cümleleri yer alıyor.

IŞİD, ‘Gazzeli Mücahitler’ olarak isimlendirdiği grubun ‘Şeyh Ebu Nur Makdisi Tugayı’ adı altında Suriye’deki askeri eğitim kamplarında Gazze’ye girmek üzere eğitildiğini duyurdu.

HAMAS’A MESAJ

IŞİD, Gazze’de yönetimi elinde bulunduran HAMAS’a“yüzleşmek yakındır ve çatışma kaçınılmazdır” şeklinde doğrudan bir mesaj gönderdi.

IŞİD, Gazzeli savaşçı grubun adının Ebu Nur Makdisi olduğunu belirterek 2009’da Hamas askerleri tarafından öldürülen El kaide  din adamının öcünü alacağını duyurdu.

Asıl adı Abdullatif Musa olan Ebu Nur Makdisi, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde yaşıyordu. Makdisi, Refah’taki İbni Teymiye Camisi çevresinde kümelenen ve ‘Ensarullah Ordusu’ olarak adlandırdığı silahlı vahhabi bir grup kurdu. Makdisi, Gazze’deki Hamas hükümetine ‘İslam’ın kurallarını uygulaması’ uyarısında bulunarak Hamas’a savaş ilan etti.

Hamas üyeleri ile ortaya çıkan grup arasında şiddetli bir çatışma yaşandı. Çatışmada örgütün lideri Ebu Nur Makdisi ile birçok örgüt mensubu öldürülmüştü.

HAMAS’TAN YANIT

IŞİD’in Gazze Şeridi’ne girmesi halinde Hamas’ın nasıl bir karşılık vereceğine dair Al Jazeera’ya konuşan Hamas’ın kurucu liderlerinden Abdülfettah Duhan, “doğru İslami yoldan sapmış olan hiçbir grubun Gazze’ye girişine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Duhan’a göre, IŞİD’in Gazze’ye girişi, Gazzelilerin kanını mubah kılması anlamına geliyor. Duhan, “Hamas’la mücadeleye gelen bir grup, sadece Siyonist işgal gücüne yarar” dedi.

Filistin Yasama Komisyonu üyesi ve Gazze’deki Hamas Yönetimi Adalet Bakanı Muhammed Ferec Gul ise IŞİD’in Gazze’ye girişinin spekülatif bir yalan olduğunu belirtti.

Al Jazeera’ya konuşan Gul, “bizim hiç kimseye bir düşmanlığımız yok. İslam Ümmeti bütün gücünü Filistin halkına yönelik katliamlara imza atan ve Müslümanların mukaddesatını ayaklar altına alan Siyonist İsrail’e karşı toplayarak mücadele etmelidir” dedi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. el kaide,el nusra Siyonist israilin kurduğu alçak terör örgütleridir,israil hzibullah ile başa çıkamayınca taşeron örgütler kurarak hizbulahla savşmayı amaçlıyor

  2. İsrailde önce(2006) Lübnan’a saldırdı 33 gün zor dayanabildi. Sonra (2008) GAZZE’ye saldırdı 22 günde pes etti. Şimdi kedisinin yapamadığını. İşide yaptirmaya çalişiyor.” Suriye’ye de açiktan savaş açmaya gözleri kesmedi bunlari devreye soktular. Diyeceğim o ki siyonist israil Suriye’yi hedef aldığında kendi ayağına sıkmıştı şimdi GAZZE’ye SALDlRTMAKLA İNTİHAR EDECGİNİ KANlTLDl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı