DÜNYAORTADOĞU

Ehud Barak: İran’a Saldıramıyoruz Çünkü

İsrail eski Savaş Bakanı Ehud Barak İran’ın nükleer tesislerine yönelik bir hava saldırısı kararı aldıklarını fakat ordunun zaafı nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini açıkladı.

Filistin Enformasyon Merkezi Farsça servisinin haberine göre; Ehud Barak Yediot Ahranot gazetesine yaptığı açıklamada, o dönemde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Gadi Eşkenazi’nin ordunun böyle bir saldırıyı yapabilecek gücü olmadığını söylemesi üzerine saldırının gerçekleştirilemediğini belirtti.

İran’a yönelik saldırı tehditlerinin asıl hedefinin Amerika’nın bu ülkeye yönelik yaptırımlarının şiddetlenmesini ya da ABD’nin bu saldırıyı doğrudan kendisinin yapmasını sağlamak olduğunu itiraf eden Barak, ‘Amerikalılar bizim bu planımızdan haberdar oldular, bizim istihbarat kurumlarımızın başkanları da bu saldırıya karşıydılar ve Amerikalı meslektaşlarıyla bu konuda sürekli istişare halindeydiler.’ dedi.

ABD’nin eski başkanları George Bush ve Barak Obama’nın bu plana karşı çıktığını fakat İsrail’in kararına da saygı duyacaklarını belirttiklerini ifade eden Ehud Barak, İsrail’in söz konusu saldırıyı yapmaya karar vermesi halinde bu saldırıdan birkaç saat önce Amerika’yı haberdar edeceklerini bildirdiklerini ve ABD’li yetkililerin de İsrail’e her türlü desteği sağlama sözü verdiklerini söyledi.

İran’a yönelik saldırının gerçekleştirilebilmesi için ‘operasyonel güç, uluslararası meşruiyet ve hemen harekete geçmek’ gibi üç önemli şartın aynı anda yerine gelmesi gerektiğini ifade eden Barak, aksi takdirde İsrail’in gelecekte de bu saldırıyı gerçekleştiremeyeceğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı