DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

El Kaide-ABD Ortaklığı Nijeryada katliam için ilk adımı attı

ABD, Nijerya’ya dış müdahale için ilk adımı attı. ABD, Nijerya’da kaçırılan 200′ün üzerindeki kız öğrencinin kurtarılabilmesi için bu ülkeye özel bir heyet gönderdiğini açıkladı. Heyette askerler ve rehine pazarlığında uzman sivil personel de bulunuyor.

ABD Başkanı Barack Obama, “Son kaçırma olayının Boko Haram örgütüne karşı uluslararası camiayı harekete geçirmesini ümit ediyorum” dedi.

Boko Haram örgütünü “Bölgedeki en kötü terör örgütlerinden birisi” olarak tanımlayan Obama, “artık uluslararası güçler harekete geçmeli” dedi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ülkesinin yardım teklifinin Bakan John Kerry’den geldiğini açıkladı.

Kerry, ülkesinin teklifini telefonla aradığı Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’a iletti. Jonathan da teklifi memnuniyetle karşıladı.

Washington ayrıca kaçırılan kızların bulunabilmesine yönelik çalışmaların koordinasyonu için Abuca’daki ABD Büyükelçiliği’nde özel bir merkez de kuracak.

Nijerya’da, pazar günü sekiz öğrencinin daha kaçırıldığı ortaya çıkmıştı. Kaçırılan kızların yaşları, 12 ile 15 arasında.

Bu öğrencilerin de, Boko Haram örgütüne mensup silahlı kişilerce kaçırıldıklarından şüpheleniliyor.

Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Warabe köyünde kız öğrencileri kaçıran silahlı kişiler, çevreye de ateş açmışlardı. BBC Abuja muhabiri Mansur Liman, Warabe çevresindeki bölgenin Boko Haram’ın kalelerinden biri olduğunu aktardı.

Boko Haram örgütü lideri Ebubekir Şekau ise pazartesi günü yaptığı açıklamada, 14 Nisan’da kaçırdıkları 230′dan fazla kız öğrenciyi “köle olarak satma” tehdidinde bulunmuştu. Kız çocuklarının nerede oldukları bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı