DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

El kaide militanları olimpiyat sporcusu mu ?

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Birleşmiş Milletler raporu ve TÜİK kayıtlarında görülen Suriye’ye ihraç silahlarla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu: Spor amaçlı olduğunu açıklamış.Bakan bey’e, Ülkemiz üzerinden Suriye topraklarına geçerek halk katliamı yapan muhalif teröristler sorulsa onlar için de olimpik sporcular açıklaması yapar herhalde

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşmelerin Suriye’ye gönderilen silahlara ilişkin konuştu.

“SPOR AMAÇLI”

Yılmaz, Birleşmiş Milletler raporu ve TÜİK kayıtlarında görülen Suriye’ye ihraç silahlarla ilgili bakanlık olarak Suriye’ye herhangi bir silah ihracatına izin verilmediğini öne sürdü.

Yılmaz, şunları söyledi:

“Suriye’ye spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kurusıkı tabanca cinsi silahlar söz konusu haberde denildiği şekilde harp silahı değildir. Bu eşyanın, mevcut uluslararası mevzuata uygun olarak Suriye’ye ihracatı herhangi bir kısıtlamaya ve izne tabi değildir ve gümrük kontrolünde de kırmızı hattan geçirilerek yapılmıştır”

“Türkiye’den yapılan bütün silah ihracatlarının izni Milli Savunma Bakanlığı’ndan geçer. Milli Savunma Bakanlığı olarak Suriye’ye herhangi bir silah ihracatına izin verilmemiştir. Ancak, Gümrük Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamayı bir kez daha yüce Meclise açıklamak isterim. Suriye’ye harp silahı ihraç edilmemiştir. Haberdeki mesnetsiz iddianın aksine 2013 yılında Türkiye’den Suriye’ye hiçbir silah gitmemiştir. İhraç edilenler ise yivsiz av tüfeği ve kurusıkı ses tabancası cinsi eşyadır. Bunun dışında bir ihracatımız söz konusu değildir.”

“Suriye’ye ihraç edilen spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kurusıkı tabanca cinsi silahlar söz konusu haberde denildiği şekilde harp silahı değildir. Bu eşya mevcut uluslararası mevzuata uygun olarak Suriye’ye ihracatı herhangi bir kısıtlamaya ve izne tabi değildir ve gümrük kontrolünde de kırmızı hattan geçirilerek yapılmıştır. (CHP’li Gürkut Acar’ın “Gizlice gönderilmiş” sözleri üzerine) Onlar da istatistiklerde yer almaz, ihracat kalemi olmaz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı