DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

El Kaide Suriye’de yeni bir kimyasal saldırı planlıyor

Kaynaklar, Nusra’dan bir grubun Irak’tan sızıp IŞİD’le beraber koordinasyon yaparak, sakinlerin arasında dehşet saçmak ve devletin kontrolü kaybetmesini sağlayacak kaos ortamı yaratmak suretiyle toplu göçlere yol açmak için zehirli gazları yerleşim bölgelerine karşı kullanmayı planlamakta olduğunu iddia ettiler.

Suriye’ye dayattırılan savaşta silahlı grupları destekleyen ülkelerin askeri seçeneğini dışarıda bırakarak siyasi müzakereleri öne almalarına rağmen, önümüzdeki süreçte kimyasal silah konusu yeniden konuşulmaya başlanabilir. Kısa bir süre önce yayınlanan BM denetçilerinin son raporu, sorumluyu tespit etmemekle birlikte Suriye’de beş kez kimyasal silah kullanıldığını teyit etmişti.

Bazı özel kaynaklar, “El Ahed” haber sitesine Ebu Bekir El Bağdadi’nin liderliği altındaki karargahı Irak Enbar’daki Hadise beldesinde bulunan “Irak ve Şam’da İslam Devleti” (IŞİD) örgütüne bağlı bir grubun zehirli kimyasal madde satın aldığını açıkladılar. Irak’ta bir pazardan alınan bu maddelerin arasında uranium nitrat, nitrik asit ve fosfor asit var.

Bu maddelerin Irak pazarlarında bulunduğunu ve kimyasal silah üretiminde kullanıldığını kaydeden kaynaklar, uluslararası toplumu şaşkına çevirip Suriye hükümetine baskı uygulamak suretiyle siyasi çözümü bozguna uğratmak veya ertelemek hedefi için Suriye’de yeniden kullanmak amacıyla alındığını söyledi.

IŞİD ile Nusra örgütlerinin bu malzemeleri Suriye’de kullanmak üzere test ettiğini açıklayan kaynaklar, ayrıca kimyasal maddeleri bombalı araç, bomba, havan mermileri veya el yapımı füzelerde kullanmaya yardım eden “C4” patlayıcı maddelerini de elde ettiklerini ve IŞİD örgütünün, devrik Saddam Hüseyin rejiminin askeri sanayi tesislerinde çalışan çoğu kimyasal silah sektöründen olan uzmanlarla koordinasyon içersinde olduklarını öne sürdü.

Gelen bilgilere göre bu planları bir takım telefon görüşmeleri deşifre etti. Şimdilik, bu örgütün gücüne dikkat çekme amacıyla bazı yerleşim komplekslerine arka arkaya saldırı düzenlemeyi tasarladıkları kaydediliyor. Bu bilgiler diğer verilerle de uyuşuyor. Nusra, kısa menzilli havan topları ile orta menzilli füzelerde kullanabilen zehirli gaz ele geçirmişti. Bazı El Kaide üyeleri bu silahları kullanma eğitimini Afganistan’da Kabil’e yakın bir yerde aldılar.

Bu kaynaklar, Nusra’dan bir grubun Irak’tan sızıp IŞİD’le beraber koordinasyon yaparak, sakinlerin arasında dehşet saçmak ve devletin kontrolü kaybetmesini sağlayacak kaos ortamı yaratmak suretiyle toplu göçlere yol açmak için zehirli gazları yerleşim bölgelerine karşı kullanmayı planlamakta olduğunu iddia ettiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı