DÜNYAİNSAN HAKLARIIrak

El Kaide,Irak’ta Sivil Katliamına Devam Ediyor

Terörist saldırıların olağanüstü artış gösterdiği Irak’ta el-Kaide’nin kitlesel ölümlere sebep olan yeni eylem şeklinin sebepleri tartışılıyor.

Daha önce ibadethanelere, pazar yerlerine ve sivillere yönelik saldırılarını Amerika’nın Irak’taki işgalci varlığıyla gerekçelendiren el-Kaide’nin ABD’nin çekilmesine rağmen saldırılarını arttırması dikkat çekici bulunuyor.

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Sa’d Ma’n, Şarku’l Evsat gazetesine verdiği demecinde el-Kaide’nin taktik değiştirdiğini belirterek “Bize göre el-Kaide’nin stratejisinde bir değişiklik yok; ancak araçları ve yöntemleri saldırıların şiddetlendirilmesi yönünde ciddi bir değişiklik gösterdi” dedi.

El Kaide’nin bu taktik değişikliğini maddi destek aldığı yabancı ülkelerin Irak’a dayatmada bulunmak isteyen yabancı ülkelerin politikalarıyla açıklayan Yarbay Sa’d Ma’n, “Irak’ta artık yeni bir yabancı yatırım şekli var. O da belli çıkarların ve hedeflerin elde edilmesi için daha fazla Iraklının öldürülmesidir” diye konuştu.

Irak’ta eş zamanlı olarak düzenlenen onlarca bombalı araç saldırıları için kalabalıkların bulunduğu kutsal mekanların, parkların, pazar yerlerinin ve okulların tercih edildiği bildiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı