DÜNYAİNSAN HAKLARI

el-Kassam Tugayları Üç savaş uçağı düşürdü

Arap Birliği’nin Gazze’de ateşkesi sağlamak için temaslarda bulunduğu saatlerde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın resmi sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’e meydan okudu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın resmi sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze’den yayın yapan el-Aksa televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında İsrail’in saldırılarına 900 füzeyle karşılık verdiklerini, 3 savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.

İsrail’in hava ve kara üslerinin hedef alındığını belirten Ebu Ubeyde, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Şu ana kadar 900 füze saldırısı düzenledik. Bu rakam, 2009′daki savaşın 10 katıdır.

Tel Aviv ve Kudüs’teki hedefleri, Fecr-5 füzeleriyle vurduk. Hedeflerimize tam isabet ettiğimizi biliyoruz. Düşman, şimdiden hasar tespiti yapmakla meşgul olabilir.

M-75 füzesi, yüzde 100 yerli üretimdir. Menzili, 75 ya da 80 km. dir. Düşmanın “Demir Kubbe” kalkanını aştık. Kassam, yeni savaş metotlarıyla düşmanı şoke etti. Daha çok sürprizimiz olacak…

İsrail askeri aracını 3 km mesafeden vurduk. Düşmanın iki uçağını vurmayı başardık. Üçüncüsü Gazze’nin batısında denize düştü. Denize düşürdüğümüz F-16′nın parçalarını toplamaya başladık. Düşman, düşen uçağını açıklamak zorunda kalacak.”

5 milyon İsraillinin füze tehdidi altında yaşadığını belirten Ebu Ubeyde “5 milyon İsrailli ateşimiz altında. Siyonistlere sözümüz şudur: Sizin sığınaklara doluşmanızı liderleriniz istedi” dedi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Caberi’nin öldürülmesinin kendilerini yıldırmadığını belirten Ebu Ubeyde “Liderlerimize düzenlenen suikastlar, bizim için yeni bir fetih ve yeni bir zaferdir” dedi.

Ebu Ubeyde yaklaşık 15 dakika süren konuşmasında, İsrail’in Gazze’deki direnişin askeri gücüne büyük darbe vurduğu iddialarını kesin bir dille yalanladı.

El-Kassam ve Gazze’deki diğer direniş hareketlerinin oldukça iyi konumda olduklarını belirten Ebu Ubeyde, Arap ve İslam dünyasının desteğin beklediklerini söyledi.

İsrail’in kara operasyonuna karşı da uyarılarda bulunan Ebu Ubeyde “Düşmanın Gazze’ye düzenleyeceği bir kara harekatı, her zamankinden daha aptalca bir karar olacak” diye konuştu.

Öte yandan Arap Birliği’nin sürdürdüğü ateşkes girişiminde henüz sonuç alınamazken İsrail’in son dört günde Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında şehidlerin sayısının 46′ya yaralı sayısının ise 370′e yükseldiği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı