DÜNYAFilistin

El-Mısri: “Ateşkes Anlaşması Mısır’ın Önerisinden Farklı”

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden milletvekili Müşir El-Mısri, işgal rejimiyle Filistinli direniş grupları arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının Mısır’ın ilk başta ortaya attığı ve direnişin taleplerini göz ardı eden ateşkes önerisinden farklı olduğunu söyledi.

El-Cezire kanalında yayınlanan “Gazze zafer kazanıyor” programında konuşan El-Mısri, öncelikle Gazze Şeridi’nin yeniden imar edileceğini ve öncekinden daha güzel hale getirileceğini, aynı zamanda direnişin yaralarının sarılarak anlaşmanın uygulanmasının garantisi haline getirileceğini belirtti.

Üçüncü olarak dolaylı müzakerelerin tamamlanarak liman ve havaalanı gibi taleplerin gerçekleştirilmesinin sağlanacağını kaydeden El-Mısri, direnişin elinde işgalciyi anlaşma maddelerini en kısa sürede yerine getirmeye mecbur bırakacak kartlar bulunduğunu ve bu kartların en önemlisinin El-Kassam Tugayları’nın elindeki esir askerler olduğunu söyledi.

Milletvekili El-Mısri, bu kartın işgal rejimini yeni bir esir takası anlaşması imzalamaya da mecbur edeceğini belirterek, Hamas’ın Filistin uzlaşı anlaşmasının Doha’da imzalandığı haliyle uygulanması konusunda istekli olduğunu ifade etti.

Filistinli gruplarla işgal rejimi arasında imzalanan ateşkes anlaşması, karşılıklı olarak ateşe son verilmesini, ablukanın kaldırılmasını ve Gazze Şeridi’nin yeniden imarı için kapıların açılmasını içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı