DÜNYAHABERLERORTADOĞU

El’Nuceba hareketi: ‘Hükümet susarsa, Türkiye’ye karşı harekete geçeceğiz’

Irak El-Nuceba Hareketi, Irak hükümetini, Türkiye’nin kuzey Irak’a yönelik saldırılarına karşı tavır almaması halinde direniş başlatacağı konusunda uyardı.

El-Alem’e göre Irak El-Nuceba Hareketi, cumartesi gecesi Türkiye’nin Irak’ınkuzeyindeki eylem ve operasyonlarına Irak hükümetinin sessizliği üzerine başbakan Mustafa Al-Kazemi’ye tepki göstererek eleştirdi.

Türkiye’nin Irak’ın Sincar bölgesini işgal etme olasılığına tepki gösteren El’Nuceba hareketi, yayınladığı bildiride, “Zayıf resmi tutumlar ve dar görüşlü grup çıkarları, ülkeyi Irak egemenliğinin çiğnenmesine ve ülkenin her taraftan saldırıya uğramasına dönüştürdü” dedi.

Irak Nuceba İslami Direnişi, “elde edilen bilgilere göre, işgalci Türk kuvvetlerinin Neyneva eyaletine ve Sincar’a girme niyeti buralarla da sınırlı kalmayacak ve bu durum Irak egemenliğinin son ihlali olmayacak.” cümlesine yer verdi.

Nuceba hareketi, Türk güçlerini ve Türk hükümetini böyle bir eylemde bulunmadan önce hesaplarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

El Nuceba hareketi, bildiride ayrıca “Hükümet sessiz kalırsa, Irak halkı ve direniş işgalcilerle yüzleşip onları geri püskürtebilecekleri konusunda net bir pozisyon alacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı