DÜNYAHABERLER

Emir Abdullahiyan:  Suçi oturumu ” Barış’ın zaferi”  ve” tekfirci terörizmin kemiklerinin kırılması”

İslami Şura Meclisi Başkanı uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan,  dün Twitter hesabından paylaştığı bir mesajda şöyle yazdı:  Suçi oturumu ” Barış’ın zaferi”  ve” tekfirci terörizmin kemiklerinin kırılması” idi. Suriye’nin durumunu incelemek hedefiyle Rusya,  İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye  devlet başkanlarının üçlü zirve oturumu, bu ülkede krize son vermek için uygun çözüm yolları bulmak  hedefi ile Rusya’nın Suçi kentinde Çarşamba günü düzenlendi.
Hasan Ruhani, Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan oturumun sonunda yayınladıkları ortak bildiride,  bir kez daha Suriye’nin toprak bütünlüğü, vahdet, bağımsızlık ve milli hakimiyetine vurgu yaparak, terörist grupların nihai yenilgisine kadar birbiriyle işbirliğine devam edeceklerini duyurdular.
Üç ülke cumhurbaşkanları ayrıca Suriye’de vahdettin tekrar sağlanması ve çeşitli Suriyeli grupların katılımı ile kapsamlı, serbest ve şeffaf bir süreçte halkın desteklediği anayasanın tedvini,   Birleşmiş Milletler’in denetiminde tüm halk kesimlerinin katılımı ile özgür seçimlerin düzenlenmesine dair siyasi çözüm yoluna yardım edeceklerini belirttiler. Suriye krizi 2011 yılından itibaren Arabistan, Amerika ve müttefiklerinin desteklediği terör gruplarının geniş saldırısı ile, bölge denklemlerini siyonist rejimin lehine değiştirmek için başladı. Suriye ordusu ve direniş güçleri 19 Kasım pazar günü Deyruzzur eyaletinin  güneyinde Bukemal kentini IŞİD’in işgalinden kurtarmayı başardılar.  Böylece Suriye’de terör grubu IŞİD’in dosyası pratikte kapanmış oldu./

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı