DÜNYAİranORTADOĞU

Emir Abdullahiyan: Suudi rejimi ateşle oynuyor

İslami İran dışişleri bakanının eski yardımcısı ve halihazırda müşaviri olan Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi rejiminin, Kuveyt’te Yemen’le ilgili siyasi müzakerelerin uzamasının asıl sorumlusu olduğunu söyledi.

İRİB ajansının bildirdiğine göre, Emir Abdullahiyan, Suudi rejimi tarafından Yemen’in meskuni yerleri ve altyapılarının kesintisiz bombalanması ve ateşkesin çiğnenmesinin, Kuveyt’te Yemen’le ilgili siyasi barış müzakerelerini etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, Tahran’ın Yemen’in içişlerine hiç bir müdahalesinin olmadığını belirterek, Yemen halkına yönelik insani yardımlara ve manevi desteklerine güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığının sözkonusu yetkilisi, İran’ın Yemen halkına insani yardım göndermesinde Suudi rejiminin engeller çıkarmasına da işaretle, İran’ın bu girişimini, uluslararası ve bölgesel ilgili kurumlarla çok iyi koordine içinde yaptıklarını bildirdi.

Suudi rejiminin yanlış siyasetleriyle bölgede ateşle oynadığını ve bölgedeki buhranların asıl sorumlusu sayıldığını belirten Abdullahiyan; ‘Eğer Suudi rejimi yanlış siyasetlerini düzeltmezse kendisinin de bölgenin de daha fazla zarar göreceğini’ söyledi.

Arabistan’ın Yemen’e yönelik yaygın saldırılarında bu zamana kadar çocuk, kadın, binlerce Yemenli sivil hayatını kaybederken binlercesi de yaralandı ve onbinlercesi de mülteci durumuna düştü, Yemen’in altyapısı ve meskuni yerleri de önemli hasar gördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı