DÜNYASon Dakika

Emperyalist Efendileri IŞİDİ Yeniden Yapılandırıyor

IŞİD art arda kaybettiği liderleri ile sarsılıyor. IŞİD’in Ömer eş-Şişani ve Ebu Ali el-Enbari gibi önemli liderlerinin öldürülmesiyle sarsıldığı belirtiliyor.

Tesnim-IŞİD Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani’nin öldürülmesi ise örgütün  ciddi anlamda güç kaybettiği değerlendirmelerine neden olmuştu. En son olarak Ebu Muhammed el-Adnani’nin yerine getirilen Ebu Muhammed Furkan ise 10 Eylül’de Rakka’ya düzenlenen  hava saldırısında öldürülmüştü.

IŞİD konusunda uzman isimlerden olan Iraklı araştırmacı Halid el-Kaysi, “IŞİD’in  son dönemde üst üste liderlerini kaybetmesi üzerine ciddi manada sarsıldığını, Ebu Muhammed Furkan’ın Rakka’da öldürülmesi üzerine ise IŞİD’in üst düzey isimlerinin toplanıp yeni yapılanmaya gitme kararı aldığını” belirtti.

Halid el-Kaysi IŞİD’in yeni yapılanmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yeni dönemde Suriye asıllı Suudi Arabistanlı  isimlerin IŞİD’de daha aktif ve söz sahibi olacağını” vurguladı.

Suriye asıllı Suudi Arabistanlı kişilerin örgütte daha aktif ve söz sahibi olacağının altını çizen el-Kaysi, “Ebubekir el-Bağdadi’nin Suriye’deki yardımcısı Suriye asıllı Suudi Arabistan vatandaşı Ebu Muhammed eş-Şimali’nin IŞİD’in idari ve mali sorumlusu olmasına” dikkatleri çekiyor.

IŞİD’in yaptığı son açıklamada ise Saddam dönemi Irak ordusu subaylarından ve Bağdadi’nin Irak’taki yardımcısı Ebu Salih Hayfa’da  örgütün askeri meclis başkanlığına getirildiği belirtildi.

Arabi 21 haber sitesinin haberine göre ise; Yeni yapılanma çerçevesinde IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye en yakın isimlerden olan Ebu Abdurrahman el-Ensari’nin örgütün güvenlik sorumluluğu görevine getirildiğini aktardı.

Eylül ayı başlında Tacikistanlı komutan Gulmurad Halimov örgütün Özel Kuvvetler Komutanlığına getirilmişti.

Ebu Muhammed el-Adnai’nin öldürülmesinden sonra örgütün sözcülüğüne getirilen Ebu Muhammed Furkan’ında 10 Eylül’de öldürülmesi üzerine örgüte yeni sözcü görevlendirilmedi.

IŞİD içerisinde sözcü konusunda anlaşmazlığın olduğu belirtilirken Bahreyn asıllı Türki el-Binali’nin örgütün sözcülüğüne getirileceği ifade ediliyor.

İç kavgaya dönüşen sözcülük görevlendirmesinde örgütün içerisinde bir kanadın ise Suriye asıllı Ebu Lokman el-Ensari lakaplı Ali Musa eş-Şevah’ı desteklediği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı