DÜNYAİNSAN HAKLARI

Endonezya’da volkanik alarm seviyesi arttırıldı

Endonezya’da eylülden itibaren aralıklarla kül püskürtmeye başlayan Kuzey Sumatra eyaletindeki yanardağda son günlerde patlamaların etkisini arttırmasıyla alarm seviyesi arttırıldı

Endonezya’nın aktif yanardağlarından Sinabung’un son günlerde faaliyet geçmesi nedeniyle bölgede alarm seviyesinin artırıldığı bildirildi.

3 yıllık suskunluğun ardından eylülden itibaren aralıklarla kül püskürtmeye başlayan Kuzey Sumatra eyaletindeki yanardağda son günlerde patlamaların etkisini arttırmasıyla bölgeye yayılan keskin ve yanıcı gaz, güvenlik tedbirleri ve uyarıların yükseltilmesine neden oldu.

Ulusal Afet Merkezi Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, yanardağın çevresindeki 8 köyden yaklaşık 12 bin kişinin evlerini boşaltarak 16 güvenli bölgede kurulan geçici çadırlara taşındığı kaydetti.

Kuzey Sumatra bölgesindeki yanardağın püskürttüğü külün 5 bin metre yükseğe ve 2 kilometrelik alana yayıldığı bildirildi.

Yetkililer, halka yanardağın en az 5 kilometre uzağında kalmaları uyarısında bulundu.

Endonezya’daki aktif 129 yanardağı arasında bulunan ve son olarak 2010 Ağustos döneminde püsküren Sinabung, 2 kişinin ölümüne ve 30 bin kişinin de evlerini tahliye etmesine neden olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı